Strony

Wyszukiwarka witryny

czwartek, 19 stycznia 2012

Rezerwat archeologiczny "Kaliski Gród Piastów" w Kaliszu-Zawodziu


Wczesnośredniowieczny Gród Piastów w Kaliszu-Zawodziu

Ten niezwykły rezerwat archeologiczny, w dzielnicy Kalisza - Zawodzie, powstał w 2007 roku.

Do grodu prowadzi most drewniany nad fosą, gdzie są też ukryte łodzie w trzcinie, następnie jest brama wejściowa z palisadą i ostrokołem, tuż za nimi po prawej stronie zrekonstruowano przyziemną część (fundamenty) romańskiej kolegiaty z XII wieku. W jej wnętrzu zaznaczono również zarys pierwszej, drewnianej świątyni z XI wieku. Po lewej stronie, za bramą, jest grób kurhanowy oraz makieta grodu. Dalej jest druga drewniana wieża z palisadą, na którą można wejść. Na lewo od niej zrekonstruowano kilkanaście wczesnośredniowiecznych chat z wyposażeniem wewnątrz, oraz obok fragment dawnych umocnień ziemno-drewnianych. Do skansenu należy również chata z XIX wieku, którą można obejrzeć też wewnątrz i kościółek drewniany, będący obok.

Pierwotnie istniał tu cmentarz ciałopalny z grobami kurhanowymi i prawdopodobnie ośrodek kultu pogańskiego z VII-VIII wieku.

Kalisz przeżywał świetność w czasach wczesnego średniowiecza, odgrywał ważną rolę w procesie tworzenia się państwa wczesnopiastowskiego. To tu powstał pierwszy ufortyfikowany, niewielki gród, w IX wieku i od razu wszedł jako jeden z najważniejszych grodów, w skład państwa gnieźnieńskiego.

Jednak pierwsza pisemna wzmianka o grodzie pochodzi z kroniki Galla Anonima z 1106 roku.

W X i XI wieku gród został podzielony na dwie części: rezydencjonalną i sakralną. Na pocz. XI wieku powstał tu kościółek drewniany i budynek mieszkalny należący najprawdopodobniej do miejscowego komesa.

Swój rozkwit gród przeżywał za czasów Mieszka III Starego, gdy kazał on zbudować w XII wieku, kamienną świątynię pw. św. Pawła. Ta romańska kolegiata miała wysoką wieżę i półkoliste prezbiterium. Tu, w podziemnej krypcie został pochowany Mieszko III Stary (1202 rok).

W czasie najazdu wojsk śląskiego księcia Henryka Brodatego, w 1233 roku, gród został zniszczony. Wtedy gród został odbudowany 1,5 km dalej, a ten, zaczął zanikać i stał się nieważny, a ostateczną klęskę zadał mu w 1331 roku najazd wojsk krzyżackich.

Warto dodać, że w sezonie wakacyjnym, w grodzie, odbywają się imprezy:. w czerwcu jest „Noc Kupały’ i „Jarmark Archeologiczny”, w sierpniu „Biesiada Piastowska”, zaś we wrześniu „Książęce Miodobranie”.

Ania


5 komentarzy:

museo.pl pisze...

Szkoda, że tylko same zdjęcia. Coś by się ciekawego przeczytało, np. dlaczego w skansenie tak pusto?

Jacek Kw. pisze...

Witam,
bardzo fajne miejsce prezentujesz. Zapisuję je sobie w pamięci jako do odwiedzenia. :-)
Ja, ani Kalisza ani jego okolic w ogóle nie znam. Nigdy tam nie byłem.
Ten rezerwat to dobry pretekst żeby tamte rejony chociaż w małym stopniu poznać. Pozdrawiam.

Ania27 pisze...

Mnie też się podobał gród w Kaliszu, nawet wyjątkowo. Warto go odwiedzić, naprawdę robi niesamowite wrażenie.
Trzeba tylko tam trafić w sezonie, czyli od maja do października, aby nie zastać zamkniętych drzwi!
Też słabo znam tamte strony, może kiedyś wybiorę się tam jeszcze raz...
Pozdrawiam serdecznie, Ania:)

Meg pisze...

...świetne miejsce...podobne, ale b. miniaturowe jest na terenie zamku Drahim w Zachodniopomorskiem

Serdeczności!

automat pisze...

ale fajne miejsce, muszę kiedyś tu wstąpić