Ruina zamku Krasny Buk znajduje się ok. 1 km za wsią o tej samej nazwie, oraz kilka km na zachód od miasta Krasna Lipa, na granicy Šluknovskeho Vyběžku (Cypla Szluknowskiego), w północnych Czechach.
Zamek należał do łańcucha zamków skalnych –strażnic, usytuowanych na szlaku handlowym biegnącym do Łużyc, położonych od Krasnej Lipy do Bad Schandau. Zamek został założony w XIII wieku, na zalesionym wzgórzu. Zamek należał najpierw do rodu Markvarticów, potem Vartemberków, ale gdy stał się siedzibą rycerzy-rozbójników, miejscowa ludność w 1339 roku, napadła na zamek oraz jego załogę i go zniszczyła. Odtąd pozostawał w stanie ruiny.
Do dziś niewiele się zachowało z ruin zamkowych, w lesie bukowym, znajdują się nieliczne fragmenty budowli i wieży.
Ania.
„Wioska Ślężan i cmentarzysko kurhanowe w Będkowicach sprzed około 1200 lat”
We wsi Będkowice, na najniższych stokach Ślęży znajduje się odtworzona prastara osada Ślężan i cmentarzysko kurhanowe sprzed 1200 lat. Wejścia do grodu strzegą trzy drewniane rzeźby wojowników… Dziś możemy podziwiać drewnianą bramę wejściową i dwie odtworzone chaty z wioski Ślężan. Są też stare tablice kamienne zebrane w dwóch miejscach, z terenu góry Ślęży bądź innych grodzisk w Polsce, np. Bolesławiec – ruina grodu, czy Wały Śląskie… Są one już dzisiaj obrośnięte mchem, a niektóre nawet połamane… Informują o istnieniu innych grodów bądź np. rzeźb kultowych na Ślęży. Jest tez drewniana wiata i kilka tablic na temat wioski… Około 300 metrów za wioską Ślężan, znajduje się, w lesie, zachowane cmentarzysko kurhanowe sprzed 1200 lat. Wytyczona, wąska ścieżka (czarny szlak archeologiczny – z misiem) prowadzi nas pośród słabo widocznych stożków kurhanowych, gdzie składano spalone szczątki… Również przy czerwonym szlaku archeologicznym, czyli przy głównej, leśnej drodze możemy obej...
Komentarze