Wczesnośredniowieczny Gród Piastów w Kaliszu-Zawodziu
Ten niezwykły rezerwat archeologiczny, w dzielnicy Kalisza - Zawodzie, powstał w 2007 roku.
Do grodu prowadzi most drewniany nad fosą, gdzie są też ukryte łodzie w trzcinie, następnie jest brama wejściowa z palisadą i ostrokołem, tuż za nimi po prawej stronie zrekonstruowano przyziemną część (fundamenty) romańskiej kolegiaty z XII wieku. W jej wnętrzu zaznaczono również zarys pierwszej, drewnianej świątyni z XI wieku. Po lewej stronie, za bramą, jest grób kurhanowy oraz makieta grodu. Dalej jest druga drewniana wieża z palisadą, na którą można wejść. Na lewo od niej zrekonstruowano kilkanaście wczesnośredniowiecznych chat z wyposażeniem wewnątrz, oraz obok fragment dawnych umocnień ziemno-drewnianych. Do skansenu należy również chata z XIX wieku, którą można obejrzeć też wewnątrz i kościółek drewniany, będący obok.
Pierwotnie istniał tu cmentarz ciałopalny z grobami kurhanowymi i prawdopodobnie ośrodek kultu pogańskiego z VII-VIII wieku.
Kalisz przeżywał świetność w czasach wczesnego średniowiecza, odgrywał ważną rolę w procesie tworzenia się państwa wczesnopiastowskiego. To tu powstał pierwszy ufortyfikowany, niewielki gród, w IX wieku i od razu wszedł jako jeden z najważniejszych grodów, w skład państwa gnieźnieńskiego.
Jednak pierwsza pisemna wzmianka o grodzie pochodzi z kroniki Galla Anonima z 1106 roku.
W X i XI wieku gród został podzielony na dwie części: rezydencjonalną i sakralną. Na pocz. XI wieku powstał tu kościółek drewniany i budynek mieszkalny należący najprawdopodobniej do miejscowego komesa.
Swój rozkwit gród przeżywał za czasów Mieszka III Starego, gdy kazał on zbudować w XII wieku, kamienną świątynię pw. św. Pawła. Ta romańska kolegiata miała wysoką wieżę i półkoliste prezbiterium. Tu, w podziemnej krypcie został pochowany Mieszko III Stary (1202 rok).
W czasie najazdu wojsk śląskiego księcia Henryka Brodatego, w 1233 roku, gród został zniszczony. Wtedy gród został odbudowany 1,5 km dalej, a ten, zaczął zanikać i stał się nieważny, a ostateczną klęskę zadał mu w 1331 roku najazd wojsk krzyżackich.
Warto dodać, że w sezonie wakacyjnym, w grodzie, odbywają się imprezy:. w czerwcu jest „Noc Kupały’ i „Jarmark Archeologiczny”, w sierpniu „Biesiada Piastowska”, zaś we wrześniu „Książęce Miodobranie”.
Ania
Komentarze
bardzo fajne miejsce prezentujesz. Zapisuję je sobie w pamięci jako do odwiedzenia. :-)
Ja, ani Kalisza ani jego okolic w ogóle nie znam. Nigdy tam nie byłem.
Ten rezerwat to dobry pretekst żeby tamte rejony chociaż w małym stopniu poznać. Pozdrawiam.
Trzeba tylko tam trafić w sezonie, czyli od maja do października, aby nie zastać zamkniętych drzwi!
Też słabo znam tamte strony, może kiedyś wybiorę się tam jeszcze raz...
Pozdrawiam serdecznie, Ania:)
Serdeczności!