Strony

Wyszukiwarka witryny

niedziela, 15 lipca 2012

„Grodziska średniowieczne w Parku Złotnickim, we Wrocławiu”

W Parku Złotnickim we Wrocławiu są dwa średniowieczne grodziska. Park ten znajduje się w zachodniej części Wrocławia, blisko Leśnicy. Znajduje się on pomiędzy ulicami: Złotnicką, Żwirową i Solińską, od centrum można tu dotrzeć najlepiej tramwajem jadącym w stronę Leśnicy, o numerze 10 lub 20. Dojazd i dojście są łatwe, od przystanku tramwajowego na ul. Złotnickiej trzeba jeszcze pokonać pieszo niecały kilometr, idąc ulicą Złotnicką.
Koło starego drzewa, należy skręcić w park, aby po około 100 m, po prawej stronie natrafić na pierwsze miejsce po grodzie wczesnośredniowiecznym z IX-XI wieku. Dziś pozostała po nim jedynie polana położona pomiędzy drzewami…
Idąc dalej po około 200 m, za stawem, po lewej stronie napotykamy kolejne grodzisko, oznakowane kamienną tablicą, która informuje nas o tym, że w XIII-XIV w. znajdowało się tu grodzisko. Tu zauważyć możemy dwa niewielkie wzgórza, stanowiące teren grodziska.

Dziś po grodziskach pozostały jedynie historyczne miejsca, w których one się znajdowały w zamierzchłych czasach…

Warto dodać, że Park Złotnicki to niewielki park o charakterze leśnym, a leży on na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Jest również objęty ochroną archeologiczną. Znajduje się tu kilkanaście drzew – pomników przyrody.

Ania.
 Pierwszy gród znajdował się tu...
W Parku Złotnickim napotkałam dużo wiewiórek...


 Staw w Parku Zlotnickim...
 Druga ruina grodu Złotniki, z XIII-XIV wieku...
 Położona na dwóch niewysokich pagórkach...
Brak komentarzy: