Harrachov (700-750 m n.p.m.) to miejscowość rekreacyjna i popularny ośrodek sportów zimowych, położony jest po południowej stronie Karkonoszy. Jest to pierwsza miejscowość za granicą polsko-czeską w Jakuszycach. Leży nad rzeką Mumlavą, która tworzy nieopodal w górach piękny Mumlavski Wodospad. Od zachodu Harrachov graniczy z Górami Izerskimi (Jizerske Hory).
Lokalna kolejka:)
Sklepik z pamiątkami...
Pirat...
Kolej linowa na Czarcią Górę
Pomnik św. Jana i źródełko...
Pensjonaty w Harrachovie...
Kapliczka św. Elżbiety
Muzeum Szkła, Browar i Huta Szkła...
Można się stąd dostać do położonego niedaleko Tanvaldu, kolejką zębatą o długości 12 km, jadąc tym odcinkiem przejeżdżamy przez pięć tuneli, z których najdłuższy ma aż 940 m. Linia ta biegnie też przez most nad rzeką Izerą (Jizerou), który wznosi się na wysokość 26 m. Rzeka w tym miejscu rozdziela Karkonosze z Górami Izerskimi.
W średniowieczu osiedlili się tu poszukiwacze złota. W 1 poł. XVIII w. zbudowano tu hutę szkła, której założycielem był Harrach – właściciel okolicznych ziem. Dziś obok czynnej huty o nazwie Novosad jest też Muzeum Szkła ze zbiorami prezentującymi wyroby z tej huty ze wszystkich okresów produkcji. Warto dodać, że jest to najstarsza prywatna huta szkła w Czechach. W tym samym miejscu jest też czynny niewielki, browar z restauracją, działający od 2002 r., o nazwie „Pivovar Novosad”.
Przed hutą, przy ulicy jest też kapliczka pw. św. Elżbiety z 1902 r. Ołtarz wewnątrz składa się z luster weneckich i witraży, a na suficie wisi kryształowy żyrandol.
Cała miejscowość w sezonie letnim jest bardzo „kolorowa” i zarazem miła dla oka. Liczne pensjonaty z ukwieconymi balkonami, kuszą przyjeżdżających turystów. Wzdłuż długiej głównej ulicy są też bary, kawiarnie, cukiernie i restauracje oraz sklepy z pamiątkami. Niemal wszędzie można zjeść dobry czeski obiad… Z pobliskiej polany (665 m n.p.m.) kursuje kolejka linowa na Czarcią Górę (Čertova Hora)(1022 m n.p.m.). Wysokość 357 m pokonuje ona zaledwie w niecałe 9 minut. Działa w zimie i w lecie, służąc zarówno narciarzom jak i pieszym turystom...
Przy bocznej dróżce, w lesie, stoi też kamienny pomnik przedstawiający św. Jana Nepomucena. Ten czeski święty, patron od powodzi, zazwyczaj był ustawiany albo na mostach nad rzekami albo przy jakichś źródełkach, tak jak i w tym przypadku. Prawdopodobnie figurka ta pochodzi z XVIII lub XIX wieku.
Ania.
Komentarze