Strony

Wyszukiwarka witryny

piątek, 6 lipca 2012

„Na Górze Żar, w Beskidzie Małym”

Góra Żar (761 m n.p.m.) jest położona w Beskidzie Andrychowskim, który jest częścią Beskidu Małego. Jest to niedaleko miasta Bielsko-Biała, w południowej Polsce.

Ze szczytu, na który od 2003 roku można dostać się kolejką linowo-terenową, można podziwiać przepiękne widoki na Jezioro Międzybrodzkie, Jezioro Żywieckie oraz na Beskidy, w tym na pasmo Magurki Wilkowickiej i Hrobaczą Łąkę, a także na przełom rzeki Soły. Często można zobaczyć też na niebie paralotniarzy bądź latające szybowce.

Na szczycie Góry Żar utworzono w drugiej połowie XX wieku, wielki zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej, w kształcie deltoidu; jego wymiary to 650 x 250 m, a jego maksymalna głębokość wynosi 28 m.

Zimą działa tu też ośrodek narciarski, a pod górą jest lotnisko szybowcowe i Górska Szkoła Szybowcowa. Zbiornik elektrowni...
Ania.
Źródło - Wikipedia


1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Świetne zdjęcia! W tym roku też wybieram się na Słowację, więc z przyjemnością obejrzałam Twoje zdjęcia. Ale Słowacja dopiero za miesiąc; teraz rozważam rejony Jeziora Żywieckiego. Możesz polecić jakieś sprawdzone noclegi w tym miejscu? Rozważam ten: http://www.hotelodys.pl