Strony

Wyszukiwarka witryny

wtorek, 7 lutego 2017

„Biała Wieża w Hradcu Kralove, Czechy”

Biała Wieża w Hradcu Kralove, znajduje się na Podłużnym Dużym Rynku. Jest to zabytkowa budowla, wzniesiona jako wieża strażnicza, przeciwpożarowa i dzwonnica. Przez dwa lata (2014-15) wieża ta znajdowała się w rekonstrukcji. Z tego co wyczytałam, oprócz renowacji jej zewnętrznego wyglądu, wieża została unowocześniona wewnątrz. Dziś poza widokami z tarasu widokowego można podziwiać w wieży: zabytkowy dzwon Augustin, szklany model Białej Wieży i mechanizm zegarowy z 1829 roku, który wówczas zastąpił starszy mechanizm. W 1923 przestał on działać, gdyż uderzył w niego piorun, ale niedawno został odnowiony i obecnie stanowi eksponat. Gdy we wrześniu 2014 roku byłam w Hradcu Kralove, wieża była jeszcze obłożona rusztowaniami i zamknięta „na cztery spusty”. Teraz jest już udostępniona dla zwiedzających... Cała ciekawa prezentacja wieży znajduje się pod tym adresem: www.bilavez.cz 
           
 Podłużny Rynek w Hradcu Kralove...
 Biała wieża w remoncie (2014 rok), z prawej ratusz...
Z lewej strony średniowieczna katedra p.w. św. Ducha...
 Biała Wieża i katedra p.w. św. Ducha:)

Biała Wieża o wysokości 72 m to renesansowa budowla. Jej budowę rozpoczęto w 1574 roku i trwała przez 6 lat. Nazwę zawdzięcza temu, że została zbudowana z białego piaskowca, lecz nie zawsze była biała, a np. zielona albo biało-szara, podobno również zmieniała często swój kształt w czasie licznych przebudów.

W 1581 roku zawieszono na wieży, na wysokości czwartego piętra dzwon „Augustin” o wys. 169 cm i szer. 206 cm, jest to zatem spory dzwon, a zarazem trzeci co do wielkości w całych Czechach. Największy jest dzwon „Zygmunt” w katedrze św. Wita na Hradczanach, w Pradze.

Warto dodać, że Biała Wieża jest też najprawdopodobniej najwyższą budowlą we Wschodnich Czechach. Przy dobrej pogodzie roztaczają się z jej tarasu widokowego wspaniałe widoki na całe miasto, w tym na podłużny Rynek a także na Karkonosze i Góry Orlickie.


Ania


Źródło - http://www.bilavez.cz/


3 komentarze:

makroman pisze...

Narobiłaś smaka ;)

wkraj pisze...

Jedno z ostatnich miejsc blisko Kudowy, gdzie jeszcze nie byłem. Ale chyba w tym roku się to zmieni. Dobrze, że wieża po remoncie, lubię ogladać miasta z góry.
Pozdrawiam.

Ania27 pisze...

Dawno temu byłam na tarasie i pamiętam, że widoki są naprawdę świetne, warto tam zajrzeć, pozdrawiam:)