Strony

Wyszukiwarka witryny

środa, 1 lutego 2017

„Vlkolinec – skansen architektury ludowej na Słowacji”

Niedaleko miasta Ružomberok na Słowacji, oddalona od innych wsi, w górach, jest ukryta śliczna, zabytkowa wioska, która jest w części zamieszkana, chociaż cała stanowi muzeum na wolnym powietrzu.

Jest to jedno z najładniejszych miejsc, jakie widziałam podczas swoich wędrówek. Vlkolinec oficjalnie jest częścią Ružomberoka, ale tak naprawdę znajduje się 4 km od niego, w paśmie górskim o nazwie Velka Fatra (Wielka Fatra). Aby dotrzeć do Vlkolinca bez własnego środka transportu, można udać się autobusem z Ružomberoka w kierunku Bańskiej Bystrzycy i wysiąść w miejscu, gdzie szlak skręca poprzez Trlenską Dolinę, do samego Vlkolinca. Przysiółek ten nazywa się Biely Potok. Stąd, można spacerem w około 40-50 minut dojść do skansenu. Zaś zmotoryzowani mogą tą samą drogą dostać na parking, położony tuż obok wejścia do skansenu.

 Biely Potok - skręt do Vlkolinca...
 Trlenska Dolina...
 Parking pod Vlkolincem...


 Vlkolicec i szczyt Sidorowo...
 Ludowe rzeźby...
 Muzeum w skansenie... Domy we wsi...
 Zabytkowa studnia...

 Drewniana dzwonnica...
 Barokowy kościół...
 Droga powrotna - szlakiem do Ružomberoka... Kapliczka przy drodze...W dole Ružomberok:)

Sam skansen jest otoczony przez rozmaite szczyty Wielkiej Fatry, zwłaszcza wyróżnia się jeden szczyt o nazwie Sidorowo, który góruje nad wsią. Vlkolinec leży na wysokości 718 m n.p.m. Wstęp do skansenu jest płatny, warto też dodać, że mieszka tu na stałe 19 osób w dziewięciu spośród 55 domów.

Jest to skansen słowackiej, górskiej architektury ludowej, są tu same drewniane, kolorowe domy, o konstrukcji zrębowej. Jest we wsi też murowany barokowy kościół p.w. Nawiedzenia NMP z 1875 roku, także cenna, drewniana dzwonnica z 1770 roku oraz również drewniana studnia z 1860 roku. Przy domach są też ustawione współczesne, drewniane, ludowe rzeźby, zaś przy jednym z domów widziałam nawet lokalnego artystę, który malował i oferował swoje obrazy przechodzącym…

Warto też dodać, że w skansenie, w jednej z chat urządzono muzeum prezentujące dom rolniczy, i jest też w domu obok galeria obrazów. A Vlkolinec w 1993 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.

Do Ružomberoka, poprzez łąki, można zejść bardzo malowniczą polną drogą, zaś odległość ta według mapy wynosi 4 km. Szlak ten wiedzie obok murowanego kościoła we wsi…


Ania.


4 komentarze:

makroman pisze...

Właśnie wróciłem że Słowacji, tyle że zimowej. Piękne i ciekawe miejsce, dla mnie bajka, zwłaszcza podczas wędrówki jednym z licznych tamtejszych szlaków.

Ania27 pisze...

Słowacja w zimowej szacie też musiała być przepiękna, pozdrawiam:)

wkraj pisze...

Bardzo lubię takie miejsca. Trochę podobny skansen jest w po drugiej stronie Tatr w Zubercu. Też polecam.
Pozdrawiam.

Ania27 pisze...

Tak, słyszałam o Zubercu, który jest położony nieopodal, jest jeszcze Přybylina, może kiedyś uda mi się je odwiedzić, pozdrawiam:)