Strony

Wyszukiwarka witryny

poniedziałek, 8 maja 2017

„Szczyt Solaň, Czechy”

Szczyt Solaň (861 m n.p.m.) znajduje się kilkanaście km na południe od Rožnova pod Radhoštěm, w paśmie Gór Wsetyńskich (Vsetinske Vrchy), które od północy stykają się z Beskidem Morawsko-Śląskim.

Jak wyczytałam, jest to jedno z ładniejszych i bardziej malowniczych miejsc w okolicy. Na Solaňu w 2006 roku zbudowano drewnianą dzwonnicę, w której mieści się Informacja Turystyczna oraz galeria sztuki. Podobno Solaň bywał ulubionym miejscem inspirującym czeskich artystów – malarzy, pisarzy czy muzyków. Wokół dzwonnicy są także ustawione drewniane, współczesne rzeźby. To jednak nie jest koniec rzeźb na Solaňu, gdyż wytyczono tu jeszcze 5-kilometrową ścieżkę w kierunku Solaň-Hřeben, przy której ustawiono rzeźby przedstawiające postaci z baśni czy powieści, tańczące pary czy też ludzi ukazanych przy wykonywaniu swych codziennych prac. Cała ścieżka jest okraszona tablicami informacyjnymi.

 Dzwonnica na Solaňu...
 Drewniane rzeźby...


 Panorama z czerwonego szlaku...
 Hotel i restauracja na Solaňu...
Na Solaňu krzyżują się szlaki turystyczne, ja wybrałam spacer czerwonym szlakiem, i dzięki temu mogłam podziwiać wspaniałe widoki na otaczające mnie góry. Według przewodnika można ze szczytu Solaň dojrzeć: Radhošt, Łysą Górę (Lysa Hora – najwyższy szczyt Beskidów Morawsko-Śląskich), pasmo Javorników, a przy dobrej pogodzie nawet Jeseniky oraz słowackie: Małą Fatrę i Sulovske Vrchy.

Warto dodać, że na Solaňu znajdują się hotel i restauracja.

Źródło – materiały informacyjne z IT w Rožnovie pod Radhoštěm.


Ania.

3 komentarze:

makroman pisze...

Miłe oku miejsce, zawsze mi imponowało jak Czesi czy Austriacy umieją dyskretnie wzbogacić otaczającą przestrzeń.

Ania27 pisze...

Tak, pomysł z Informacją Turystyczną i galerią sztuki jest rzeczywiście dobry, w ogóle szczyt Solan to bardzo malownicze miejsce! Pozdrawiam:)

wkraj pisze...

Ciekawa propozycja wycieczki. Lubię tę część Beskidów.
Pozdrawiam.