Strony

Wyszukiwarka witryny

piątek, 30 marca 2018

„Kościół Pokoju w Świdnicy, Dolny Śląsk”

Kościół Pokoju p.w. Trójcy Świętej w Świdnicy należy do unikatowych zabytków. Przed wojną trzydziestoletnią (1618-1648 r.) protestanci mogli swobodnie wyznawać w Świdnicy swoją wiarę, jednak zmieniła to wojna, która nadeszła. Po jej zakończeniu, na mocy pokoju westfalskiego ewangelikom zezwolono na budowę trzech Kościołów Pokoju: w Świdnicy, Jaworze i Głogowie. Do dziś zachowały się tylko dwa z nich, gdyż Kościół Pokoju w Głogowie spłonął 100 lat później. Do zbudowania tych trzech kościołów było jednak dodane zastrzeżenie, iż: mają one zostać wzniesione z nietrwałych materiałów, jakimi były: glina, drewno, słoma i piasek (oraz klej z zaprawy jajecznej), miały stanąć poza murami miejskimi, nie mogły posiadać wież, a także miały nie przypominać w niczym bryły kościoła. Na szczęście kościoły te okazały się na tyle trwałe, że stoją do dziś.

Niedawno zwiedziłam Kościół Pokoju w Świdnicy. Od razu zachwyciłam się przepięknym wnętrzem świątyni i jej ciekawym, barokowym wystrojem. Świątynia jest prawdziwą perłą baroku. Budowa Kościoła Pokoju w Świdnicy została ukończona w 1657 roku. Warto dodać, że kościół powstał z pomocą mieszkańców, którzy ofiarowywali materiały potrzebne do jego budowy. Wiadomo, że najwięcej drewna podarował Johann Heinrich von Hochberg, a było to dwa tysiące dębów, co wyniosło 2/3 zużytego do budowy świątyni drewna. W ramach podziękowania zbudowano specjalną, okazałą lożę Hochbergów, czyli zaszczytne miejsce do uczestniczenia we mszy świętej. Kościół Pokoju w Świdnicy może pomieścić aż 7,5 tysiąca osób.  

Budynek przy Kościele Pokoju...

Kościół Pokoju...

Dzwonnica i dom dzwonnika...

W domu dzwonnika możemy podziwiać ciekawą wystawę...

Wokół kościoła stoją stare epitafia...
Sygnaturka...
Przepiękne, barokowe wnętrze...


Ołtarz główny...
Ambona...
Wiara z krzyżem - podtrzymuje ambonę...
Anioł z trąbą, obwieszcza Sąd Ostateczny...

Empory...


Loża Hochbergów...


Chrzest Jezusa w Jordanie, na ołtarzu głównym...


Portrety szlachciców zdobią kościół...


Malowidła na suficie...
Aniołki...Baroccafe...


Wokół kościoła jest stary cmentarz...Po wejściu do środka uwagę zwracają przebogate, złocone elementy wystroju. Są to m.in. drewniany ołtarz główny z XVIII w., który przedstawia scenę chrztu Jezusa w Jordanie, ołtarz ten zdobią też rzeźby: Mojżesza, Aarona i apostołów Piotra i Pawła. Ciekawa jest też ambona z XVIII w., której kosz podtrzymują Wiara z krzyżem, Nadzieja z kotwicą i Miłość z dzieckiem. Zaś na zwieńczeniu ambony jest też Anioł z trąbą, obwieszczający Sąd Ostateczny. Przepiękne są też organy, z XVII wieku, które są podtrzymywane przez dwóch Atlasów, i są one ozdobione ruchomymi aniołkami. W kościele są też drugie, małe organy. Piętrowe empory są pokryte 78. Tekstami z Biblii i 47. Scenami alegorycznymi. Na emporach wiszą też portrety szlachciców, a także tarcze cechowe, np. piekarzy. Niektóre uprzywilejowane rodziny miały tu własne loże, z których najpiękniejsza jest wspomniana wcześniej loża Hochbergów. Ponadto kościół jeszcze składa się z Hali Chrztów, Hali Zmarłych, Hali Ślubów i Hali Polowej. Malowidła na stropach przedstawiają: Świętą Trójcę, Sąd Ostateczny, Niebiańskie Jeruzalem i upadek Babilonu. Ponadto na sklepieniu widnieje mnóstwo namalowanych aniołków.

Zarówno Kościół Pokoju w Świdnicy, jak i drugi w Jaworze zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Warto też dodać, że Kościół Pokoju w Świdnicy jest dziś największą drewnianą, barokową świątynią na świecie. Z zewnątrz ma on  całkiem niepozorny, szachulcowy wygląd, który nie wskazuje wcale na to, że wewnątrz kryje on istne bogactwo sztuki baroku. Trzeba też dodać, że obok kościoła stoi szachulcowa, stara dzwonnica, zaś tuż obok niej jest dom dzwonnika, który został niedawno odrestaurowany i dziś mieści się w nim Centrum Promocji i Partnerstwa UNESCO. W domu dzwonnika urządzono też muzeum, w którym można obejrzeć ciekawe zbiory, np. Księgę Chrztów z 1652 roku oraz galerię świdnickich pastorów. Zaś w budynku plebani wkrótce zostanie urządzony Dolnośląski Instytut Ewangelicki, w którym zostaną zgromadzone cenne zabytki, m.in. 300-letnie Biblie. Znajdziemy też w obrębie terenu przykościelnego pensjonat „Barokowy Zakątek” i kawiarnię „Baroccafe”.

Dziś jest to kościół należący do parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Ania


6 komentarzy:

Medart pisze...

Ta świątynia to faktycznie prawdziwa perełka i to nie tylko w skali Śląska. Niestety przez Świdnicę zawsze tylko przejeżdżałem, zatem nigdy nie miałem okazji dłużej przyjrzeć się jej zabytkom. A jest ich przecież niemało i są na pewno warte uwagi.

Pozdrowienia

Beskidnick pisze...

Piękne i niezwykłe miejsce!

Ania27 pisze...

Medart - Świdnica jest w ogóle bardzo ładna i zabytkowa, oprócz Kościoła Pokoju warto koniecznie zwiedzić jeszcze przepiękną, gotycką Katedrę p.w. św. Stanisława i św. Wacława, ze 103 metrową wieżą.

Ania27 pisze...

Maciej Beskidnick - To prawda, wyjątkowe.

wkraj pisze...

Gdy pierwszy raz tam trafiłem, nie mogłem uwierzyć w to, co widziałem. Potem byłem jeszcze kilka razy i zawsze ta świątynia robi na mnie ogromne wrażenie.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.

Ania27 pisze...

Ja też byłam pod wrażeniem... Życzę Radosnych i Pogodnych Świąt!!!