Strony

Wyszukiwarka witryny

niedziela, 20 lutego 2011

Ostrów LednickiWyspa Ostrów Lednicki o pow. 7,5 ha jest położona na polodowcowym jeziorze rynnowym o nazwie Jezioro Lednickie. W zamierzchłej przeszłości (X wiek) wyspa ta stanowiła ośrodek władzy i administracji Polski wczesnopiastowskiej, czyli była siedzibą dla Mieszka I, a następnie Bolesława Chrobrego. To właśnie tutaj istniał pałac książęcy z kaplicą oraz kościół grodowy. Ruiny tych dwóch budowli możemy podziwiać do dziś.

Warto dodać, że wyspa ta była zamieszkana już w epoce kamiennej, zaś od VI wieku n.e. istniała tu osada. Na przełomie IX i X wieku powstał tu gród obronny otoczony wałem drewniano-ziemnym, pod którego murami była wioska (podgrodzie). Na wyspę prowadziły dwa mosty: zachodni o dł. 428 m i wschodni o dł. 174 m; stanowiły one część traktu łączącego Poznań i Gniezno. Pod koniec X w. wzniesiono tzw. Pallatium książęce – czyli budynek mieszkalny dla księcia i świątynię w stylu preromańskim. Archeolodzy odkryli także relikty domów drewnianych oraz ziemianek mieszkalnych.

To właśnie tutaj najprawdopodobniej Bolesław Chrobry przyjął cesarza Ottona III. Gród został niestety wkrótce zniszczony przez czeskiego władcę Brzetysława Czeskiego w 1038 r. Potem został on odbudowany. Został jednak w 1331 r. splądrowany przez Krzyżaków.

Gród jest udostępniony do zwiedzania. Nie sposób również ominąć Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, który znajduje się po drodze na wyspę oraz budynku mieszczącego muzeum z licznymi wystawami archeologicznymi i zbiorami, przykładowo monetami, fragmentami broni, czy nawet łodzi wyłowionymi z Jeziora Lednickiego, które pochodzą sprzed około 1000 lat. W Parku Etnograficznym możemy podziwiać rekonstrukcję XIX – wiecznej wioski z kościołem drewnianym oraz dwa wiatraki. Przy skręcie z głównej szosy do Parku Etnograficznego i wyspy Ostrów Lednicki stoją drewniane rzeźby : Mieszko I i jego drużyna, zapraszają wszystkich do odwiedzenia ich sławetnego grodu….

Źródło: Łęcki W., Zgodziński B. Województwo Poznańskie.

Ania


Brak komentarzy: