Strony

Wyszukiwarka witryny

piątek, 25 lutego 2011

Zamek w Olsztynie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej


Będąc bardzo wczesną wiosną na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, trafiłam do Olsztyna, gdzie odwiedziłam wolno-dostępne ruiny zamku. Zamek ten wchodzi w skład Orlich Gniazd. Pierwotnie był tu gród wczesnośredniowieczny, potem wzniesiono zamek o nazwie „Przymiłowice”, który został znacznie rozbudowany przez króla Polski – Kazimierza Wielkiego, w połowie XIV wieku. Zamek miał za zadanie strzec nadgranicznych, południowo-zachodnich obszarów Polski, zwłaszcza przed Czechami.

W XV i XVI wieku zamek był kilkakrotnie przebudowywany, zaś po raz ostatni w stylu renesansowym, wtedy też dobudowano dodatkową wieżę. Zamek był oblegany i częściowo zniszczony w 1587 roku, przez władców śląskich pod dowództwem Maksymiliana Habsburga. Nie został jednak przez nich zdobyty. W czasie wojny trzydziestoletniej (XVII w.) zamek również ucierpiał i od tej pory zaczął już popadać w ruinę. W XVIII w. część zamku rozebrano do budowy kościoła w Olsztynie.

Dziś można przechadzać się po rozległych ruinach, położonych na wzgórzu, ponad wsią Olsztyn. Trzeba przyznać, że „zdobyte” ruiny zamku robią duże wrażenie Są też ze wzgórza zamkowego wspaniałe widoki na całą okolicę.

Ania.

Brak komentarzy: