Strony

Wyszukiwarka witryny

poniedziałek, 30 stycznia 2012

„Zabytkowy kościół w Neratovie, Czechy”
Neratov to wieś położona w Orlickych Horach (Górach Orlickich), w dolinie rzeki Dzikiej Orlicy, tuż przy polsko-czeskiej granicy, najbliższe przejście graniczne dla aut jest położone zaledwie kilka km na południe od Neratova i jest to przejście graniczne Niemojów - Bartošovice w Orlickich Horach.


W Neratovie znajduje się cenny zabytek - barokowy kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pochodzi z lat 1723-33. W czasie II wojny światowej kościół w wyniku ataku Armii Czerwonej spłonął (1945 rok), zniszczeniu uległy wtedy dach i drewniane schody na obu wieżach. W latach 2006-07 wyremontowano kościół, mimo, że na pocz. lat 70-tych XX wieku zaistniała koncepcja aby kościół rozebrać, co nie doszło na szczęście do skutku. W 2007 roku zadaszono świątynię szklanym dachem. Remont nadal się odbywa, warto dodać że ze środków wiernych. Aby wesprzeć odnowę kościoła, można przyjechać do Neratova, kupić tzw. cegiełki (widokówki, broszurki…) w sklepiku przykościelnym.


Według legendy, cudowna figurka Panny Maryi i lecznicze źródełko, znajdujące się koło kościoła, przyciągały pielgrzymów już od XVII wieku, a Neratov stał się szybko miejscem pątniczym. Figurkę miał podobno wyrzeźbić według zesłanego mu przez Maryję snu, proboszcz rokytnicki Christof Florian Blasius Drick. Figurkę tę w 1661 roku, przeniesiono z pobliskich Rokytnic w Orlickich Horach do Neratova.


Ania.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Przepiękny kościół właśnie 24 maja byłam tam gdzie mielismy odprawioną mszę św.Pielgrzymowaliśmy do Neratowa Kamieńczyka,i Szcytnik.Przepięlne krajobrazy i kościoły .

Góry Tajemnic pisze...

Kościół jest remontowany w przyzwoitym tempie. W listopadzie 2018 roku planowano zamontowanie hełmów na wieżach.