Strony

Wyszukiwarka witryny

poniedziałek, 6 lutego 2012

„Szczyt Šerlich w Orlickych Horach, Czechy”

Šerlich (1027 m n.p.m.) to jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów szczyt Orlickych Hor. Znajduje się on niedaleko miasta Deštne v Orlickych Horach, zaś przez szczyt przechodzi granica polsko-czeska, po drugiej stronie jest polski Zieleniec w Górach Bystrzyckich. To tu krzyżują się trzy szlaki turystyczne: Jiraskova Cesta (kolor czerwony), Pěši Trasa KČT, czyli Piesza Trasa Klubu Czeskich Turystów (kolor żółty) i Piesza Trasa Klubu Czeskich Turystów (kolor niebieski).

Masarykova Chata – schronisko, stojące na szczycie góry Šerlich. Zostało ufundowane przez Klub Czeskich Turystów w 1925 roku. Jego nazwa miała upamiętniać 75 urodziny pierwszego prezydenta Czechosłowacji Tomasza Garrigue Masaryka.
10 lat później, przed chatą stanęło popiersie T.G. Masaryka, które możemy oglądać do dziś. W Masarykovej Chacie, na Šerlichu, można zjeść dobry obiad.Na szczycie Serlicha...

Orlicke Hory...


Masarykova Chata i rozwidlenie szlaków...

Panorama ze szczytu Serlicha...

Granica polsko-czeska...
Masarykova Chata latem...

Masarykova Chata

Panorama ze szczytu Serlich...

Ze szczytu Šerlicha można przy dobrej pogodzie podziwiać panoramę Orlickych Hor oraz Gór Bystrzyckich, Kralicky Sněžnik i polski Zieleniec.

Warto dodać, że Šerlich leży na europejskim dziale wodnym, rozdzielając zlewiska Morza Bałtyckiego i Morza Północnego.

 Ania.

2 komentarze:

Jacek Kw. pisze...

Oooo..., niedawno tutaj byłem. :-) Miałem wycieczkę na Wielką Desztnę (zapraszam na mój blog, jest wpis o tym).
Trochę miałem "inne okoliczności przyrody" ;-)
Piękne krajobrazy, piękne zdjęcia, gratuluję udanej wycieczki :-)
Pozdrawiam.

Ania27 pisze...

Witaj Jacek, rzeczywiście byliśmy w tej samej okolicy w odmiennych porach roku! Tym ciekawiej pooglądać sobie zdjęcia zimowe i letnie. Twoje również mi się podobają! Pozdrawiam Ania.