„Zamek Stary Jičin w Czechach”

Zamek średniowieczny Stary Jičin znajduje się na wysokim wzgórzu ponad wsią o tej samej nazwie. Leży ona kilka km od miasta Novy Jičin, we wschodnich Czechach. Zamek jest czynny w sezonie, od marca do października.

Z prac archeologicznych przeprowadzonych na terenie zamku, wynikło, że już w czasach prehistorycznych wzgórze to było zamieszkane. Znaleziono tu m.in. ozdoby i ceramikę z końca epoki brązu i z okresu lateńskiego. Wiadomo również, że pod wzgórzem zamkowym przebiegał Szlak Bursztynowy.

W końcu XII wieku zamek strzegł już drogi do Polski. Wkrótce pod zamkiem powstała osada Stary Jičin, a wokół niej więcej wiosek. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1240 roku; zamek przechodził przez wieki z rąk do rąk, zaś na pewno od XVIII w. był już opuszczony.
Dziś można się wdrapać na ruiny, przechadzać ścieżką pomiędzy murami zamkowymi i podziwiać panoramę okolicy ze wzgórza zamkowego…

Ania.

Źródło - http://www.hradstaryjicin.cz/historie

Komentarze

Jacek Kw. pisze…
Witam!
Znowu bardzo ładne i ciekawe miejsce w Czechach. Ja bardzo lubię zamki, a szczególnie właśnie zamki w takim stylu.:-)
Mimo szarej pogody -> bardzo udane zdjęcia.
Pozdrawiam serdecznie. :o)
Ania27 pisze…
Czechy są pełne tajemniczych zamczysk, a ja bardzo lubię się na nie wdrapywać:) Zachowało się tam bardzo dużo ruin, miejsc po zamkach i całych, zachowanych zamków. Nic, tylko zwiedzać i nie widzieć końca! Pozdrawiam, Ania.

Znajdź hotel, apartament lub dom do wynajęcia

 

Popularne artykuły

„Wioska Ślężan i cmentarzysko kurhanowe w Będkowicach sprzed około 1200 lat”

„Zima w Adršpašskich Skalach, Czechy”

„Srebrną Drogą na Wielką Sowę”

Tajemnicza góra Ślęża

Szlakiem z Głuszycy Górnej do Czech...

Pomóż w utrzymaniu naszego bloga :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to