Strony

Wyszukiwarka witryny

środa, 1 lutego 2012

„Zamek Stary Jičin w Czechach”

Zamek średniowieczny Stary Jičin znajduje się na wysokim wzgórzu ponad wsią o tej samej nazwie. Leży ona kilka km od miasta Novy Jičin, we wschodnich Czechach. Zamek jest czynny w sezonie, od marca do października.

Z prac archeologicznych przeprowadzonych na terenie zamku, wynikło, że już w czasach prehistorycznych wzgórze to było zamieszkane. Znaleziono tu m.in. ozdoby i ceramikę z końca epoki brązu i z okresu lateńskiego. Wiadomo również, że pod wzgórzem zamkowym przebiegał Szlak Bursztynowy.

W końcu XII wieku zamek strzegł już drogi do Polski. Wkrótce pod zamkiem powstała osada Stary Jičin, a wokół niej więcej wiosek. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1240 roku; zamek przechodził przez wieki z rąk do rąk, zaś na pewno od XVIII w. był już opuszczony.
Dziś można się wdrapać na ruiny, przechadzać ścieżką pomiędzy murami zamkowymi i podziwiać panoramę okolicy ze wzgórza zamkowego…

Ania.

Źródło - http://www.hradstaryjicin.cz/historie

2 komentarze:

Jacek Kw. pisze...

Witam!
Znowu bardzo ładne i ciekawe miejsce w Czechach. Ja bardzo lubię zamki, a szczególnie właśnie zamki w takim stylu.:-)
Mimo szarej pogody -> bardzo udane zdjęcia.
Pozdrawiam serdecznie. :o)

Ania27 pisze...

Czechy są pełne tajemniczych zamczysk, a ja bardzo lubię się na nie wdrapywać:) Zachowało się tam bardzo dużo ruin, miejsc po zamkach i całych, zachowanych zamków. Nic, tylko zwiedzać i nie widzieć końca! Pozdrawiam, Ania.