Strony

Wyszukiwarka witryny

piątek, 10 czerwca 2016

„Zamek Leśna w Szczytnej, w Górach Stołowych”

Późnym latem wybrałam się na wycieczkę do Polanicy Zdroju. Moim celem nie było jednak to znane dolnośląskie uzdrowisko, lecz położony około 1,5 godziny spaceru dalej, zamek Leśna w Szczytnej. Aby dotrzeć do zamku, należy kierować się od stacji kolejowej w Polanicy Zdroju aż do samego zamku, ukrytego daleko w lesie, żółtym szlakiem. Trasa prowadzi najpierw przez deptak w Polanicy Zdroju, później obok części uzdrowiskowej, następnie przez dzielnicę pełną starych willi, aż wchodzi w las mieszany, poprzez który wiedzie do samego zamku. Droga ta jest przyjemna i łagodna. Warto dodać, że po drodze minęłam Piekielną Górę, gdzie znajdują się wiaty i tablice informacyjne. Zaś tuż przed zamkiem Leśna można skręcić w bok, aby zobaczyć leśną kalwarię na skałach, ale ja niestety do niej nie dotarłam. 


A sam zamek znajduje się na górze o nazwie Szczytnik (589 m n.p.m.), w południowej części Gór Stołowych. Wznosi się na skale wysoko ponad miejscowością o nazwie Szczytna. Jest też obok zamku punkt widokowy.

 Stacja PKP w Polanicy Zdroju...

 Na deptaku...

 Las, którym szłam aż do samego zamku...
 Piekielna Góra... Zamek Leśna w Szczytnej...


 Kaplica zamkowa...
 Figura świętego przed wejściem do zamku...
Szczytna:)

Zamek został zbudowany przez Hochbergów w latach 1831-37 jako ich rezydencja, w stylu neogotyckim.  Wkrótce zamek przejęli Misjonarze Świętej Rodziny, a w latach 50-tych XX wieku odebrano im zamek i utworzono tu Dom Pomocy Społecznej. W 2006 roku zamek odzyskali Misjonarze Świętej Rodziny i nadal mieści się tu Dom Pomocy Społecznej. Dlatego zamek nie jest dostępny dla zwiedzających, można jedynie wejść do kaplicy zamkowej oraz podziwiać zamek z zewnątrz.

Ja zeszłam z zamku żółtym szlakiem do Szczytnej, jest to wąska i stroma dróżka, a zejście nią zajmuje około pół godziny... 

Ania.

Źródło – Wikipedia.


3 komentarze:

Meg pisze...

Przepiękne położenie, ciekawa architektura i "oprawa" zamku...Szkoda, że tak daleko...
Serdeczności :)

wkraj pisze...

Ładnie położony i ciekawy architektonicznie. Bardzo przyjemna wycieczka :)

makroman pisze...

Całkiem ciekawy spacer i miejsce przeznaczenia także.