„Jizerka – dawna osada szklarska po czeskiej stronie Gór Izerskich”

Jizerka to dawna osada szklarska po czeskiej stronie Gór Izerskich, położona tuż przy granicy z Polską, na Małej Izerskiej Łące. W XVI wieku zamieszkiwali ją m.in. poszukiwacze szlachetnych kamieni, którzy z Safirowego Potoku, płynącego przez Jizerkę, wydobywali np. szafiry i rubiny. O nich, a także o historii Jizerki, możemy się dowiedzieć ze stałej wystawy w lokalnym muzeum, która nosi tytuł: „Stara twarz Gór Izerskich”. Muzeum mieści się w niewielkim budynku dawnej szkoły.

Już od XVI wieku powstawały na Pogórzu Izerskim i w Górach Izerskich leśne huty szkła. Tym samym tworzyła się nowa sieć dróg, a z coraz to wyższych partii gór wycinano drewno na opał.

Jednak pierwsza huta szkła w Jizerce powstała za przyczyną szklarskiego króla północy Riedla, dopiero w 1828 roku. Łącznie Riedel wybudował tu dwie huty szkła – drugą otworzono w 1866 roku i obie działały do 1911 roku.


Będąc w Jizerce warto zwłaszcza zwrócić uwagę na Pansky Dum, w którym mieszkał dawniej zarządca huty, a także na drugi dom stojący obok – Pyramidę, gdzie dawniej była szlifiernia szkła. Dziś w obu znajdziemy miejsca noclegowe i restauracje. Ponadto przed Pyramidą stoi pomnik o tej samej nazwie, w kształcie piramidy, który ma upamiętniać podobno otwarcie pierwszej huty. 

 Na żółtym szlaku do Jizerki...

 Jizerka...



 Budynek dawnej szkoły, dziś muzeum...
 Pansky Dum...

Pyramida i pomnik...


Dziś Jizerka jest spokojną, znajdującą się na tak zwanym końcu świata osadą. Nie ma tu żadnych dróg asfaltowych oprócz jednej do Kořenova, doprowadzonej dopiero w 1911 roku, są tylko dróżki dla pieszych przecinające wieś w poprzek. Ponad Jizerką wznosi się szczyt Bukovec (1005 m).

Przez Jizerkę przebiega żółty szlak turystyczny, wiodący od mostu granicznego (Polska/Czechy) na rzece Izerze/Jizerze, do historycznego miejsca - Przerwanej Zapory na rzece Bila Desna. Drugi, niebieski szlak prowadzi też przez Jizerkę do Jeziora Souš po jego południowej stronie i dalej aż do Desnej. Wokół Jizerki są rozległe torfowiska, które tworzą piękny rezerwat przyrody o nazwie „Jizerske Rašeliniště”.

W sumie Jizerkę tworzyło w czasie jej największego rozkwitu około 40 chat. Dziś na samym początku osady, pod Bukovcem, jest wielki parking dla aut, a dalej to po prostu warto się przejść piechotą. Podobno w lecie Jizerka jest przepełniona turystami, zaś zimą okoliczne szlaki stanowią raj dla narciarzy biegowych…

Ania.


Źródło – materiały informacyjne z Informacji Turystycznej w Tanvaldzie i strona www.jizerskamagistrala.cz


Komentarze

Medart pisze…
Dawne, miłe dzieje przypomniały mi się dzięki temu wpisowi, kiedy łaziłem po tych terenach jeszcze w czasach, gdy nikt nawet nie myślał o strefie Schengen ;)

Fajne fotki- dzięki :)
makroman pisze…
W sam raz miejsce dla mnie - dzięki za pokazanie, nie byłem.
wkraj pisze…
Lubię takie miejsca na końcu świata. Chętnie je kiedyś odwiedzę
Pozdrawiam.

Znajdź hotel, apartament lub dom do wynajęcia

 

Najlepsza wyszukiwarka tanich lotów

Popularne artykuły

„Wioska Ślężan i cmentarzysko kurhanowe w Będkowicach sprzed około 1200 lat”

Tajemnicza góra Ślęża

„Srebrną Drogą na Wielką Sowę”

Szlakiem z Głuszycy Górnej do Czech...

„Adrszpaskie Skalne Miasto i Szmaragdowe Jeziorko, Czechy”

„Zima w Adršpašskich Skalach, Czechy”

„Karkonosze: Szrenica, Źródło Łaby, "Labska Bouda", Łabski Wodospad, "Schronisko pod Łabskim Szczytem", Szklarska Poręba”

Pomóż w utrzymaniu naszego bloga :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to