Przedwiośnie w Parku Młodzieżowym w Świdnicy, Dolny Śląsk


Wczorajsze obserwacje ptaków i ich marcowych treli, w Parku Młodzieżowym w Świdnicy, zaowocowały kilkoma zdjęciami ptaków siedzących wysoko na drzewach. U progu wiosny, rozlega się tutaj donośny śpiew ptaków, dzięcioły kują dziuple, stukając głośno dziobami w pnie drzew, inne ptaki budują wysoko na drzewach, z gałązek gniazda dla pisklaków, które wkrótce przyjdą na świat:) 

Park Młodzieżowy, który pokryty jest w dużej części na trawnikach bluszczem, który oplata też mnóstwo pni drzew, skrywa ptasie pary, które szykują się do nadchodzącego okresu macierzyństwa. Radosne ptasie trele: sikorek modraszek, gili, kosów, gołębi grzywaczy, wróbelków, dzięciołów dużych, kowalików i innych mieszkańców tego pięknego parku, zachęca mieszkańców Świdnicy do spacerowania jego alejkami bądź wypoczynku na jednej z licznych ławek. 

Dużą atrakcją Parku Młodzieżowego w Świdnicy jest też odnowiona altana z XIX wieku, która w 2022 roku przeszła renowację. Altana ta powstała w 1875 roku i od razu otrzymała nazwę altany, belwederu czy też wzniesienia Riebelshöhe, na cześć radnego Świdnicy, podpułkownika Riebla, który był pomysłodawcą utworzenia zielonych terenów rekreacyjnych w miejscu świeżo rozebranych fortyfikacji nowożytnych. 

Świdnica została bowiem zamieniona przez króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego w Twierdzę Świdnicę w latach 1747 - 1753, zaś fortyfikacje te były rozbudowywane aż do 1783 roku. Dopiero w 1866 roku ogłoszono Świdnicę miastem otwartym i rozpoczęto wyburzanie elementów twierdzy (forty, reduty, flesze, hangary). Właśnie w miejscu dawnej Fleszy Ceglanej, którą notabene wysadzili w powietrze, w 1807 roku Francuzi, wzniesiono belweder Riebelshöhe (pobierając zarazem budulec z dawnej fleszy). Altana, zwana też od dawna przez świdniczan Wieżyczką, w 2025 roku będzie obchodziła swe 150 lecie. Warto dodać, że podpułnikowi Rieblowi zawdzięczamy także istnienie pasa zieleni w Świdnicy czyli pozostałych parków: Parku im. Gen. Sikorskiego, Parku Centralnego i Park im. Jana Kasprowicza oraz dalsze parki, które zajęły miejsce po zburzonym zewnętrznym obwodzie nowożytnych fortyfikacji fryderycjańskiej Twierdzy Świdnica. 

W sierpniu 2023 roku w altanie odbyła się seria czterech darmowych koncertów niedzielnych z serii "Muzyczna altana", co zostało przedstawione na moich zdjęciach i filmach. 


Bluszcz i zawilce w marcowym Parku Młodzieżowym...

Wiosenne ptaki donośnie śpiewają, zwiastując przyjście wiosny...

Ścieżka historyczna i Boiska tenisowe...

Boiska tenisowe znajdowały się na terenie, który dziś ogradza niski murek...

Marcowa przyroda...


Złoć żółta zakwita w marcu...

Zawilce również pojawiły się w pierwszym tygodniu marca...

Ozdobą parku jest m.in. piękny cis pospolity...

Gałązki cisu pospolitego...Białe kobierce pełne zawilców...


Ścieżka przyrodnicza - Siedlisko lasu grądowego...

Trawniki i pnie drzew są pokryte bluszczem...Ścieżka przyrodnicza i ptaki, zamieszkujące Park Młodzieżowy...

Letnie ujęcia Altany...


Widok z Wieżyczki...


Koncert z serii "Muzyczna altana" w sierpniu 2023 roku...

Altana i koncert przyciągnęły wielu świdniczan...

Koncert "Muzyczna Altana" w sierpniu 2023 roku...
Altana latem i fontanna...
Marzec w Parku Młodzieżowym...
Złoć żółta...
Cis pospolity i śpiew ptaków...


Drzewa w parku są pokryte bluszczem...

Zawilce:)


Przed altaną znajduje się fontanna z 1905 roku, która zostanie znowu uruchomiona wiosną, zarówno jak druga fontanna, która znajduje się pomiędzy niższymi schodami do altany. Wokół altany są ławki, na których wiosną, latem czy jesienią można, wsłuchując się w szum fontanny, np. poczytać książkę. Altana składa się z dużej, kamiennej podstawy, na którą prowadzi pierwsza para schodów i już stąd są widoki, a następnie druga para schodów zaprowadzi nas do drewnianej, zadaszonej altany na szczycie budowli, skąd świetnie widać park. 

Wokół rośnie dużo pięknych i starych drzew, np. rzucająca się w oczy sosna czarna. W innym miejscu w Parku Młodzieżowym wypatrzyłam piękny cis pospolity, który jest na moich zdjęciach i filmach. W Parku Młodzieżowym (podobnie jak i w pozostałych parkach) znajduje się sporo kamieni granicznych które dawniej wyznaczały obszar istnienia twierdzy, z inicjałami "F.R.", co najprawdopodobniej oznacza "Fridericus Rex". Są tu wytyczone dwie ścieżki: Ścieżka Historyczna - informująca nas o istnieniu Fleszy Ceglanej czy opowiadająca historię powstania Altany, albo opisująca fragment parku otoczony kamiennym murkiem o nazwie Boiska Tenisowe, które powstały tu w drugiej dekadzie XX wieku. Z tej samej tablicy dowiadujemy się też ciekawostki, że w Świdnicy, w 1892 roku, w zakładzie Hugo Roithner & Co wyprodukowano pierwsze w Niemczech rakiety do tenisa ziemnego, zaś wcześniej trzeba było je sprowadzać z Wielkiej Brytanii. Druga Ścieżka Przyrodnicza, informuje odwiedzających np. o gatunkach ptaków zamieszkujących park, a także drzewach występujących w parku, jest też  tablica pt. Siedlisko lasu grądowego.  

W pierwszym tygodniu marca 2024 roku, w Parku Młodzieżowym w Świdnicy już zakwitły kobierce pełne białych zawilców. 

Zdecydowanie Park Młodzieżowy jest bardzo ciekawym miejscem, w którym można spacerować i odpoczywać od zgiełku ulic miasta. 


Ania.

https://historia-swidnica.pl/tylko-5-lat-do-150-lat/, https://swidnica24.pl/2023/07/muzyczna-altana-cykl-koncertow-w-parku-mlodziezowym/

Komentarze

Znajdź hotel, apartament lub dom do wynajęcia

 

Popularne artykuły

„Zima w Adršpašskich Skalach, Czechy”

„Wioska Ślężan i cmentarzysko kurhanowe w Będkowicach sprzed około 1200 lat”

„Srebrną Drogą na Wielką Sowę”

Tajemnicza góra Ślęża

„Kim był Jara Cimrman, kilka słów o ścieżce rowerowej, prowadzącej jego śladami i Majak Jary Cimrmana…”

Pomóż w utrzymaniu naszego bloga :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to