Powrót do praźródła - recenzja płyty Weda ShataQS


Za oknem przedwiosenne słońce rozświetla smutne ulice. Temperatury sięgają 15 stopni C. Ludzie wydostają się z grubych warstw ubrań, rozpinając kurtki i płaszcze. To dobry sposób na delikatną ochłodę i otwarcie się na coś pozytywnego. Pod skórą czai się nadzieja, spełnienie i dobro.

Z takim nastawieniem odkrywam trzecią płytę ShatyQS i cieszę się jej odkrywaniem prawie tak bardzo, jak na zbliżającą się wiosnę. Stało się w zeszłym roku, dokładnie 20 stycznia 2023 nakładem wytwórni Seeyousoon Recordings. 

Dla tych, którzy nie znają charyzmatycznej ShatyQS, a właściwie Małgorzaty Kuś, warto przybliżyć w błyskawicznym skrócie jej postać. W 2001  wokalistka wygrała finał programu „Szansa na sukces”. W 2013 wraz z sześcioosobowym zespołem poszła jak burza po zwycięstwo szóstej edycji talent show ”Must Be the Music. Tylko muzyka”.  W tym samym roku  ukazał się jej debiutancki minialbum, zatytułowany ”The Colors I Know". Dwa lata później na rynku muzycznym pojawił się jej pierwszy pełny album „Mr. ManKind”a w 2019 roku doczekaliśmy się drugiej płyty pt. „Fenix” w całości nagrany w języku polskim oraz w częstotliwości 432hz. 

„Weda” to trzeci  krążek ShatyQS. W ogólnym rozumieniu płyta oscyluje wokół poszukiwań sensu wszechrzeczy i istnienia. Jej muzyczną podstawą są akustyczne brzmienia i kompozycje wrocławskiego gitarzysty i producenta Maćka Czemplika, który podobnie jak przy produkcji „Fenixa" z delikatnością morskiej bryzy okrył treści „Wedy" swoimi aranżacjami. Wielkim atutem na płycie są dodatkowe głosy wyjątkowych wokalistów: Michała Rudasia, o wyrazistej barwie i nietypowym słowiańsko-hinduskim zaśpiewie oraz Kasi „Pakosy" Pakowskiej wraz z wrocławską grupą Kosa, o jasnym tembrze głosu, niczym muśnięcie ciepłego zefirka. Na kontrabasie zagrał wrocławski bajarz dźwiękiem i groovem Bartek Chojnacki, na perkusji Edward „Eddy" Poliński oraz Maciej Henel-Celis, a na perkusjonaliach Tomas Celis Sanchez. Nietuzinkową indywidualnością  w tym projekcie jest Leszek Możdżer, który swoim brzmieniem, inwencją twórczą dopełnia treść kilku utworów 'Wedy”, co w rezultacie daje nam muzyczny majstersztyk.

Już same tytuły piosenek zwracają uwagę na kierunek poszukiwań i myśl przewodnią albumu. Weda to nic innego jak wiedza i chęć jej posiadania. Człowiek od wieków pragnie rządzić światem, przeciągać racje na swoją stronę. A według Małgosi trwałym sukcesem jest zwrócenie się po pomoc do Matki Natury, do wiedzy naszych pramatek i praojców. I co najbardziej istotne do słuchania swojego wewnętrznego głosu i ufności, że to jego podpowiedzi są nam przychylne.

„Przysłowianki” szczególnie przypadły mi do gustu. Przysłowia są mądrością narodu. To nieodłączna część naszej kultury utrwalonej w języku. Często związane są one z obyczajami, stanem pogody, czy przekazywaniem wartości życiowych. Jak przyznaje sama artystka „To było dość duże wyzwanie, połączyć przysłowia w takiej konfiguracji, by zbudować sensowną całość. Wybierałam najcenniejsze treści, by wydobyć jak najwięcej mądrości naszych ludów zapisanych w księgach przysłów.” To kolejny przykład potwierdzający założenie, że w naszych korzeniach tkwi niezmierzone bogactwo i warto czerpać z tego, co pozostawili po sobie nasi przodkowie. 

„Serce” to pierwszy z utworów na najnowszej płycie ShatyQS. Rozpoczyna się od  dźwięków bębnów . Taki początek zwiastuje jakąś tajemnicę. Zwrotki są śpiewane stacato, co przypomina rytmiczność bicia najważniejszego organu w organizmie. Z serca wypływają uczucia i myśli. „To nasza myśl rządzi tym światem”. Powtarzalność fraz jest częstym zabiegiem w przestrzeni całej płyty, co wprowadza słuchacza w klimat mantry. „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Dobrze widzi się tylko sercem”. Oto jeden z najbardziej znanych cytatów  z „Małego Księcia”, potwierdza, że pielęgnując w sobie dziecięcą wrażliwość i zajmując czas wewnętrznym rozwojem można osiągnąć poczucie szczęścia. 

„Dokąd” to nostalgiczny kawałek z piano w roli głównej. Za sprawą ckliwych dźwięków utwór rezonuje z każdą cząstką mojej duszy. W refrenie wybrzmiewa zasadnicze pytanie dotyczące ludzkiej egzystencji: „Dokąd biegniesz człowieku?” Solo męskie jest dobitne i  kruszące serce na milion kawałków.

Można by pokusić się o parafrazę i zapytać : Po co biegniesz? Po co nam ta gonitwa? Żeby zgromadzić wokół siebie coraz więcej dóbr? Żeby jedynie na kilka chwil zadowolić swoje żądze posiadania, a w konsekwencji i tak poczuć upiorną pustkę?

Natomiast człowiek żyjący w zgodzie ze sobą zauważa wszystkie codzienne cuda, takie jak ożywczy blask słońca czy uśmiech dziecka .”Czuję więcej niż rozumiem” - śpiewa artystka i jest w tym dużo prawdy, bo czy siódmy zmysł, czyli intuicja nie jest domeną mądrej kobiety?

W kawałku pt. „Zmiana” warto dostrzec rozważania, czy człowiek ma w sobie wszystko, czego potrzebuje i czym jest zmiana dla indywidualnej postaci. Psychologia mówi, że każda zmiana wnosi w nasze życie coś dobrego., że dzięki niej posiadamy możliwość rozwoju. Każdego dnia mamy do czynienia z transformacją. „Nic nie pozostaje takie samo. Jedyne, czego można być, w życiu pewnym, to zmiana”. ShataQS również jest przychylna przemianom i śpiewa, że „zmiana jest uwolnieniem, gdy idziesz w zgodzie z nią”. 

„Weda” to album, który należy chłonąć powoli i traktować ją jak najznamienitszy podarunek. Z wdzięcznością przyjęłam ten muzyczny prezent. Najnowszy krążek ShatyQS zadziwia bogactwem formy i przekazu . Słowa piosenek skłaniają do refleksji i zapisują się w pamięci niby bezszelestne pliki. A słowiańska muzyka jest kojąca jak szemrzący strumyk w lesie. 

Z ogromną przyjemnością podzielę się tym darem, choć mam świadomość, że album zachwyci  wybranych odbiorców.

Komentarze

Znajdź hotel, apartament lub dom do wynajęcia

 

Popularne artykuły

„Srebrną Drogą na Wielką Sowę”

„Wioska Ślężan i cmentarzysko kurhanowe w Będkowicach sprzed około 1200 lat”

Tajemnicza góra Ślęża

Szlakiem z Głuszycy Górnej do Czech...

„Adrszpaskie Skalne Miasto i Szmaragdowe Jeziorko, Czechy”

„Karkonosze: Szrenica, Źródło Łaby, "Labska Bouda", Łabski Wodospad, "Schronisko pod Łabskim Szczytem", Szklarska Poręba”

Pomóż w utrzymaniu naszego bloga :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to