Strony

Wyszukiwarka witryny

wtorek, 17 stycznia 2012

Doksy i Jezioro Machovo


Doksy znajdują się na wschód od Czeskiej Lipy, i na zachód od Mnichovo Hradiste, w krainie zwanej Kokorinsko (od zamku Kokorin), w północnych Czechach.
Doksy, tak jak i pobliskie Stare Splavy to dwie najbardziej znane miejscowości rekreacyjne w północnych Czechach. Latem plaże są tu przepełnione, a na wodach jeziora spotkać można licznych żeglarzy.

Z historii Doksów: pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1293 roku, gdy osada jest wymieniana w dokumencie króla Wacława II. Wiadomo, że król Karol IV w 1367 roku kazał utworzyć dzisiejsze sztuczne Jezioro Machovo – czyli wówczas Wielkie Jezioro.
Od 1928 roku istnieje tu plaża, i od tego czasu miejscowość jest ośrodkiem rekreacyjnym. Od 1955 roku Doksy są miastem.

Jest to bardzo urocza miejscowość, w centrum możemy podziwiać niewielki rynek z Kolumną Maryjną z XVII wieku. Obok rynku jest również barokowy kościół z 1638 roku. Dalej idąc przez malowniczy zakątek uliczny z kilkoma restauracjami, w których można zjeść dobry obiad bądź pyszne lody, dochodzimy do najstarszego budynku w mieście z 1669 roku, który został zbudowany jako sierociniec bądź mały szpital.
Dziś jest w nim muzeum Karla Hynka Machy, słynnego czeskiego poety doby romantyzmu, który gościł tu kilkakrotnie. To na jego cześć w 1961 roku ten region Czech nazwano Machuv Kraj, a jezioro w Doksach - Machovo Jezioro.
Idąc dalej, zbliżamy się do stacji kolejowej, tuż przed którą jest most dla pieszych, na który trzeba skręcić aby dojść do plaży, położonej za pięknym, szumiącym lasem iglastym. Warto dodać, że z tego mostu nad linią kolejową, jest piękny widok na zamek Bezdez. A na plaży… latem – mnóstwo miejscowych i przyjezdnych wczasowiczów i sympatyków plażowania…

Źródło: Doksy.com – oficiální stránky města Doksy

Ania

2 komentarze:

Jacek Kw. pisze...

Pięknie! Och chciałoby się trochę pochodzić po takim miasteczku. Jak zwykle w Czechach wszytko ładne i zadbane :-)
Piękna wycieczka. Z pewnością kiedyś odwiedzę te rejony :-)
Pozdrawiam.

Ania27 pisze...

Dzięki:) Mi też się podobało, taka mała a ciekawa miejscowość! Zwłaszcza plaża zrobiła na mnie pozytywne wrażenie! Piękne było to jezioro! Pozdrawiam serdecznie! Ania.