Strony

Wyszukiwarka witryny

czwartek, 26 stycznia 2012

Głaz św. Jadwigi i plaża w Gołuchowie

Drogowskaz przy drodze z Kalisza do Gołuchowa.Mapa okolicy nad jeziorem...Szlak wiodący do głazu św. Jadwigi...


Plaza w Gołuchowie...
Przy leśnej drodze, za Gołuchowem w stronę Kalisza, głęboko w lesie, jest ukryty głaz narzutowy, zwany głazem św. Jadwigi. Jest to największy w Wielkopolsce i szósty w Polsce głaz narzutowy, przywleczony przez lądolód ze Skandynawii. Jego wymiary to: obwód - 22 m, wysokość – 5,5, m (2 m pod ziemią). Ciekawostką jest to, że podlega on ochronie już od 1888 roku.


Wiąże się z nim ciekawa legenda, mówiąca o rycerzach, śpiących pod nim. Podobno na prośbę św. Jadwigi Śląskiej, po ich porażce w bitwie z Tatarami, wybłagała ona Matkę Boską, aby śmierć zamienić im na sen, z którego w odpowiednim momencie wybudzą się oni, aby walczyć w obronie ponownie zagrożonej wiary chrześcijańskiej.


Ciekawym miejscem, w którym można również odpocząć, jest pobliska plaża w Gołuchowie. Znajduje się ona 200 m od skrętu w leśną drogę, prowadzącą w stronę głazu… Plaża należy do ośrodka wczasowego, który się tutaj znajduje. Jezioro Gołuchowskie jest położone 15 km na północny-zachód od Kalisza i zajmuje obszar 51,5 ha.


Mnie trafiła się piękna wieczorna pora i wspaniała pogoda. Było już pusto na plaży, co dodawało uroku przebywania na niej. Jedynie drzewa szumiały w górze i wody Jeziora Gołuchowskiego po cichu falowały…


Samego głazu niestety nie udało mi się ujrzeć, ponieważ pechowo całą leśna drogę zagradzały powalone drzewa, efekty wiatrołomu…

Ania.

Brak komentarzy: