Strony

Wyszukiwarka witryny

poniedziałek, 20 lutego 2012

„Hvězda - kaplica w Broumovskich Ścianach, Czechy”

Křinice - przysiółek Broumova, tutaj znajduje się

ostatni przystanek autobusowy

Na szczycie Broumovskich Ścian widać kaplicę Hvezda
i Turisticką Chatę...
Kolejny przysiólek po drodze o nazwie Amerika...Tutaj wchodzimy w las...Kaplica Panny Marii Śnieżnej z 1709 roku...
Mijamy ją po drodze...


Tutaj zaczynają się schody na szczyt

grzbietu górskiego Broumovske Ściany...
Wkrótce wyłoni się przed nami kaplica Hvezda...


Kaplica Hvezda
Panorama z tarasu widokowego przy kaplicy Hvezda...
Wczesna wiosna 2011...

Turystyczna Chata Hvezda
Kaplica Hvezda (Gwiazda)

Broumovske Steny...
Na szczycie Broumovskich Sten (Ścian), na wysokości 674 m n.p.m., znajduje się urocze miejsce, gdzie stoi kaplica o nazwie Hvězda (Gwiazda) oraz restauracja „Turisticka Chata Hvězda” (czynna w sezonie). Dojazd samochodem jest od strony miasta Police nad Metuji i przysiółka Hlavňov, a piechotą można też dojść od Broumova, idąc stromo pod górę, wprost wspinając się na szczyt grzbietu Broumovskich Ścian, po kamiennych schodach.

Latem, można podążyć dalej grzbietem Broumovskich Ścian, w stronę polskiej granicy, na wschód, po drodze podziwiając mnóstwo pięknych formacji skalnych i widoków ze szczytu tego grzbietu górskiego…

Pierwotnie brat Tomasz z klasztoru w pobliskim Broumovie, postawił tu wielki krzyż z pozłacaną gwiazdą pochodzącą z wieży broumovskiego klasztoru. Było to w roku 1670.

W 1733 r. opat Otmar Zinke, postawił tu kaplicę Panny Marii Śnieżnej w kształcie gwiazdy. W 1787 r. kaplica została zniszczona w wyniku zamieszek wojennych. Zachowały się jedynie mury, okalające kaplicę i kamienny mostek naskalny.

Pewnego razu student Jan Rotter przysiągł, że jak zostanie opatem klasztoru w Broumovie, to odbuduje kaplicę, i tak też uczynił w 1854 r. Kaplica ma do dziś metalową gwiazdę na szczycie, zaś cała jest wzniesiona w kształcie pięcioramiennej gwiazdy, co widać tylko z lotu ptaka. Wewnątrz jest też wystrój z XIX w. Ten sam opat postawił obok restaurację w szwajcarskim stylu, która stoi do dziś.

Broumovkie Ściany to pasmo górskie, położone pomiędzy Skałami Adršpašsko-Teplickimi a Górami Stołowymi. Idąc na wschód, od Hvězdy, grzbietem Broumovskich Ścian, napotykamy różne formacje skalne, np. Supi Hnizdo czyli Sępie Gniazdo, Velka Kupa czyli Wielka Kopa (708 m n.p.m.), Koruna czyli Korona (769 m n.p.m.), Božanovsky Špičak (773 m n.p.m.) Są też wąwozy o nazwach: Kovarova Rokle i Hruškova Rokle.Ania.


9 komentarzy:

wkraj pisze...

Bardzo przyjemna wycieczka. Szlak w zasadzie spacerowy. Coś dla odmiany od wielokrotnie zwiedzanych Błędnych Skał i Skalnych Grzybów. Kilka lat temu wędrowałem opisaną trasą, mogę polecić.
Pozdrawiam

Ania27 pisze...

To prawda, zwłaszcza o dobrej porze roku, ja byłam tam wczesną wiosną, co dodało uroku wycieczce, gdyż wszystko się zaczynało pięknie zielenić:)
W Błędne Skały muszę się wybrać tą wiosną, ostatnio tam byłam lata temu! Pozdrawiam, Ania.

Jacek Kw. pisze...

Witam!
A ja (wstyd przyznać), mam tak blisko a nigdy nie byłem w Broumovskich Stenach. :-(
A wiem (i u Ciebie to tylko się potwierdza), że warto. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku odbędę w tych okolicach kilka wędrówek. :-)
Pozdrawiam...

Ania27 pisze...

Witam:) Ja też planuję przejść w tym roku dłuższy fragment Broumovskich Sten, gdyż dotąd zdążyłam tylko być w okolicy Hvezdy, a tam jest jeszcze tyle szlaku do przejścia, aż po Bozanovsky Spicak, spacer taki nadaje się na wycieczkę na cały dzień, od świtu do nocy! Czytałam, że widoki są cudowne!
Pozdrawiam Ania.

CookBook pisze...

Witam serdecznie. Świetna dokumentacja wycieczki. W te wakacje planujemy podobny wyjazd w Broumovske Steny + nasze Góry Stołowe. Orientujesz się może jaka była cena noclegu w Chacie Hvezda? Byłbym niezmiernie wdzięczny za pomoc.

CookBook pisze...

Witam serdecznie. Świetna dokumentacja wycieczki. W te wakacje planujemy podobny wyjazd w Broumovske Steny + nasze Góry Stołowe. Orientujesz się może jaka była cena noclegu w Chacie Hvezda? Byłbym niezmiernie wdzięczny za pomoc.

Ania27 pisze...

Witam serdecznie:) Niestety nie wiem jakie są ceny w Chacie Hvezda, gdyż ja nie nocowałam tam, również na stronie www nie są podane żadne ceny, pozostaje chyba tylko zadzwonić i się dowiedzieć tą drogą:) Pozdrawiam serdecznie, Ania.

Anonimowy pisze...

Pokoje tylko dla znajomych zapomnijcie o noclegu

Anonimowy pisze...

Pokoje tyljo dla znajomych i bardzo dobrze