Strony

Wyszukiwarka witryny

piątek, 3 lutego 2012

"Miasto Nowy Wiśnicz i zamek Kmitów i Lubomirskich, Małopolska"

Pomnik Stanisław LubomirskiegoPomnik Jana Matejki


Ratusz w Nowym WiśniczuFigura św Floriana na rynkuRynek...Zabytkowa miejska studnia na rynkuFigura Chrystusa KrólaPrzed kościołem NMPWspółczesne rzeźbyKościół w Nowym WiśniczuWnętrze kościoła

Kapliczka ze św. Janem NepomucenemWidok na zamek...Aleja zamkowa...
Zamek...
Kawiarnia zamkowa...Pierwotnie istniał na wzgórzu gotycki zamek, zbudowany w XIV w. przez Jana Kmitę. Jego następca, Piotr Kmita, na pocz. XVI w. rozbudował zamek w stylu renesansowym. Odtąd był to czteroskrzydłowy, zamek z trzema basztami i murem obronnym. Po śmierci ostatniego z dynastii Kmitów, ród Lubomirskich, w 1593 roku przejął zamek. Niedługo później, Stanisław Lubomirski przy udziale architekta Macieja Trapoli, przebudował zamek w stylu wczesnobarokowym.

To właśnie Stanisław Lubomirski został założycielem miasta Nowy Wiśnicz. Wkrótce również według projektu Macieja Trapoli powstała miejscowość z: 12 ulicami, kilkudziesięcioma domami, ratuszem i barokowym kościołem.

W 1616 r. król Zygmunt III Waza nadał Nowemu Wiśniczowi prawa miejskie. Niestety w 1655 roku w czasie najazdu Szwedów zamek wznoszący się ponad miasteczkiem, został spustoszony i ograbiony z cennych dzieł i pamiątek rodu Lubomirskich. Ponadto w 1863 r. miasto strawił wielki pożar. Od 1934 do 1994 roku Nowy Wiśnicz utracił prawa miejskie.

Dziś możemy podziwiać piękny rynek, z ratuszem po środku, ustawiony przed nim pomnik hetmana Stanisława Lubomirskiego, pomnik przedstawiający Jana Matejkę, ufundowany w setną rocznicę śmierci malarza, z datą na cokole „1 listopada 1993”. Jest również zabytkowa studnia miejska i niskie, charakterystyczne dla Małopolski, kamieniczki w rynku. Tuż obok rynku stoi barokowy kościół, pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przed którym jest kolekcja rzeźb współczesnych artystów oraz rzeźba Chrystusa Króla. Za murem kościelnym stoi pomnik bł. Jana Pawła II, i wolno stojąca dzwonnica. Wewnątrz kościoła jest cenne, barokowe wyposażenie.

Kawałek dalej, idąc w stronę zamku napotykamy uroczą drewnianą kapliczkę, na rozwidleniu dróg. Wewnątrz jest ludowa figura św. Jana Nepomucena. Tu zaczyna się aleja zamkowa, którą podążamy w górę. Niebawem dojdziemy do zamku, który jest udostępniony dla zwiedzających, zaś bez opłaty można wejść na dziedziniec i do kawiarni zamkowej…

Ania.


Brak komentarzy: