Strony

Wyszukiwarka witryny

czwartek, 27 lipca 2017

„Zamek średniowieczny w Liticach nad Orlici, Czechy”

Niedaleko miasta Rychnov nad Knežnou, na południe od pasma Gór Orlickich, wznosi się na niewielkim wzgórzu, ponad wsią Litice nad Orlici, średniowieczny zamek. Można tu przyjechać np. pociągiem, zaś stacja kolejowa znajduje się 1,5 km od zamku. W samych Liticach nie ma nic ciekawego, po drodze minęłam tylko jakąś rozległą fabrykę, jedynie tuż przed samym skrętem do zamku, znajdziemy się nagle w całkiem uroczym zakątku, w którym jest kilka starych domów, a w jednym z nich jest nawet restauracja.

 Stacja kolejowa w Liticach nad Orlici...


 Stare domy w Liticach, nieopodal zamku...

 Restauracja pod zamkiem...
 W lewo należy skręcić do zamku...
 Drewniana dzwonnica...

 Most nad fosą i brama wejściowa do zamku...


 Wnętrza zamkowe z gablotami i ekspozycją...

 I stare ryciny...
 Kolekcja herbów...

Okno...
 Widoki z wieży...

 Okienka na wieży...W dole duża fabryka w Liticach nad Orlici...
Wieża zamkowa z dziedzińca... 
Właśnie przy niej należy skręcić na wzgórze zamkowe, skąd jest 500 m do mostu nad fosą i bram zamku. Po drodze napotkamy jeszcze zabytkową, drewnianą dzwonnicę, która malowniczo wkomponowuje się w wiejski, górski krajobraz. Sam zamek został założony w końcu XIII wieku przez ród Drslaviců, gdy zaczęła się kolonizacja tych ziem. Jego położenie na Pogórzu Orlickim (Podorlicka Pahorkatina), ponad doliną rzeki Dzikiej Orlicy, na zalesionym wzgórzu, sprzyjało pełnieniu obronnych funkcji. Gdy w 1427 roku zamek stał się własnością króla Jerzego z Poděbradów, rozpoczęto rozbudowę zamku. Później, po śmierci króla Jerzego, zamek otrzymał Vilem z Pernštejna, a potem zamek zaczął tracić na znaczeniu i już w 1562 roku był pusty. Na przełomie XIX i XX wieku zabezpieczono ruiny, a w latach 30-tych XX wieku przeprowadzono rekonstrukcję zamku.

Dziś zamek wygląda wspaniale i prawie w niczym nie przypomina ruiny. Wstęp jest płatny, ale mając bilet, można wejść do pomieszczeń zamkowych na pierwszym i drugim piętrze, gdzie są urządzone wystawy - w gablotach i na tablicach, gdzie zobaczymy np. stare ryciny przedstawiające zamek w Liticach i inne okoliczne warownie. Dalej można wdrapać się na wieżę, by podziwiać dosyć zalesioną okolicę. Cały zamek wraz z wieżą widać dobrze jedynie z dziedzińca.

Warto dodać, że nieopodal, bo ok. 4 - 5 km dalej znajduje się drugi średniowieczny zamek  - Potštejn, na wysokim wzgórzu ponad wsią o tej samej nazwie. Oba zamki łączy czerwony szlak, wiodący doliną rzeki Dzikiej Orlicy (Divoka Orlica).

Ania.
Źródło – Folder pt. „Hrad Litice”, dostępny w kasie na zamku.

3 komentarze:

makroman pisze...

Świetne miejsce, i w ogóle cała przygoda świetna. Szkoda ze odemnie taki kawał drogi.

Medart pisze...

Super. Czeskie zamki są warte uwagi, nawet te z pozoru mniej znane i położone bardziej na uboczu.
Czekam na więcej :)
Pozdrowienia

wkraj pisze...

Widziałem te ruiny na szczycie wzgórza jadąc drogą do innego zamku. A tu się okazuje, że to nie takie ruiny. Ładne miejsce, jakich w Czechach wiele. Może odwiedzę, niedługo znów wybieram się w tamte strony.
Pozdrawiam.