„Wieża widokowa Kralovka w Górach Izerskich, Czechy”

Kilka kilometrów na północny-wschód od Liberca znajduje się przepiękne miejsce, położone w Górach Izerskich. Jest to góra Nekras (859 m n.p.m.), rozległy i płaski szczyt, na którym stoi kamienna wieża widokowa Kralovka z 1907 roku, o wys. 23,5 m. Obok wieży znajdziemy restaurację „Slunečni Terasa” z tarasem na wolnym powietrzu, która pochodzi z 1934 roku. Można tu zjeść naprawdę pyszny czeski obiad i taki sam deser, np. ciasta owocowe i koktajle jogurtowo-owocowe. Od 2013 roku wieża widokowa i budynek restauracji przechodzą gruntowną renowację. W przyszłości na piętrze budynku i w drugim budynku, budowanym obok, będzie funkcjonował hotel. A z wieży widokowej można obejrzeć wspaniałe widoki na Góry Izerskie, górę Ješted, Karkonosze, Czeski Raj, a także na polską i niemiecką stronę.

Na górę Nekras można przyjechać bezpośrednio samochodem z pobliskiego Bedřichova (około 1 km), również z przeciwnej strony, od Janova nad Nisou jest poprowadzona droga asfaltowa, ale nie wiem czy jest otwarta dla aut. Z pewnością warto się przejść dalej będąc na górze Nekras, gdyż rozchodzą się stąd szlaki turystyczne, np. do jeziora Josefův Důl (około 2,5 km) albo do Jeziora Bedřichov, gdzie możemy zobaczyć bardzo ładną tamę. Można też pójść na Nową Łąkę (Nova Louka) - do Šamalovej Chaty i dalej do Kristianova, gdzie można zwiedzić Muzeum Szklarstwa Gór Izerskich. Mnie jednak zabrakło czasu na te dodatkowe atrakcje, zdążyłam tylko przejść się asfaltową drogą w stronę Janova nad Nisou, skąd są bardzo ładne widoki.

 Ciemno-niebieskie jeziorko w Bedřichovie...


 Gospoda przy jeziorku...
 Dom w Bedřichovie...


 Niewielka tama...

 Wiosenny ptak...
 Od jeziorka szłam w górę, w stronę góry Nekras...
 Obok Leśnej Chaty należy skręcić w lewo...
 Na dole zostaje jeziorko, a po chwili należy skręcić według drogowskazu w las i 
po niecałym kilometrze znajdziemy się na szczycie góry Nekras...
 Restauracja „Slunečni Terasa”...

 Wieża widokowa Kralovka...


 Zagroda ze zwierzątkami...


 Widoki z tarasu widokowego na wieży...

 Dobrze widać stąd Ješted...


 Obok restauracji jest duży plac zabaw dla dzieci...

 A pod wieżą są też ławki...
 Na dole kasa biletowa i kiosk z wydawnictwami turystycznymi...
 Egzotyczne krowy...
 Kralovka z daleka...
 Spacer drogą w stronę Janova nad Nisou...


 Droga ta wiedzie skrajem lasu...
 Restauracja „Slunečni Terasa” i wieża widokowa Kralovka...


 Pomnik narciarza...
 Tablica upamiętniająca zawody w narciarstwie biegowym..

 Z powrotem nad jeziorkiem w Bedřichovie:)


Będąc na szczycie góry Nekras, trzeba koniecznie zobaczyć niewielką zagrodę, gdzie mieszkają świnki i kozy. Są one oswojone i dają się pogłaskać. Obok jest też plac zabaw dla dzieci. W południe na górze Nekras gromadzi się mnóstwo Czechów, nic dziwnego, gdyż jest to świetne miejsce, by odpocząć od miejskiego zgiełku.

Warto jeszcze zobaczyć niewielkie granatowe jeziorko w Bedřichovie, do którego przyjeżdża autobus miejski z Liberca. Oprócz tego, że ma niesamowity kolor, spotkamy tam liczne, oswojone kaczki i ławki, na których można odpocząć. Kawałek dalej, idąc w stronę lasu, napotkamy drewnianą rzeźbę przedstawiającą narciarza biegowego i tablicę upamiętniającą zawody w narciarstwie biegowym. Zimą Bedřichov zamienia się w popularny ośrodek narciarski, ponieważ zaczyna się tu dużo tras narciarskich, zaś na Malinovym Vrchu (826 m n.p.m.) jest stok narciarski. Latem Bedřichov jest z kolei świetną bazą wypadową do wędrówek po Górach Izerskich. Dlatego znajdziemy tu liczne pensjonaty i kilka restauracji.


Ania.


Komentarze

wkraj pisze…
Aż dziw, że tam tak pusto i spokojnie. Ładne miejsce na wypad poza miasto, a do tego liczne atrakcje. Ładny widok z wieży.
Pozdrawiam.
Medart pisze…
Fajna ta Kralovka. No i co ważne, porządny potencjał widokowy ma :)
Trzeba by wreszcie na dobre ruszyć w te okolice.

Pozdrawiam
Ania27 pisze…
wkraj - Zdjęcia zrobiłam około 10 rano, ale w południe było już mnóstwo ludzi, nawet trudno było znaleźć wolne miejsce na tarasie w restauracji:) To świetne miejsce do wypoczynku, bardzo rozległe (w przeciwieństwie do Jestedu) i można stąd powędrować dalej, po Górach Izerskich, pozdrawiam:)
Ania27 pisze…
Medart - To bardzo piękne strony, warto tu z pewnością zajrzeć na dłużej, mnie też było szkoda, że miałam tak niewiele czasu... A widoki z Kralovki fantastyczne! Pozdrawiam.
Beskidnick pisze…
Ależ krajobrazy!

Znajdź hotel, apartament lub dom do wynajęcia

 

Popularne artykuły

„Wioska Ślężan i cmentarzysko kurhanowe w Będkowicach sprzed około 1200 lat”

„Zima w Adršpašskich Skalach, Czechy”

„Srebrną Drogą na Wielką Sowę”

Tajemnicza góra Ślęża

Szlakiem z Głuszycy Górnej do Czech...

Pomóż w utrzymaniu naszego bloga :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to