Zamek we Wrocławiu-Leśnicy...
Park Leśnicki...
Rzeka Bystrzyca w Parku Leśnickim...
Jeziorko w Parku Leśnickim...
Święta Jadwiga...
Posąg św. Jadwigi...
Sceny z życia św. Jadwigi...
Matka Boża w obłokach...
Ostatnia wieczerza...
Wokół zamku jest malowniczy Park Leśnicki, dawny park przypałacowy. Dziś można się przechadzać licznymi alejkami, odpocząć na ławce i posłuchać śpiewu ptaków, który gdy byłam tu w maju był niezwykle donośny. W parku jest też jeziorko oraz most nad rzeką Bystrzycą. A jeśli ktoś ma ochotę na dalszy spacer, to może się wybrać do większego Lasu Mokrzańskiego, który graniczy z Parkiem Leśnickim. W Leśnicy jest też stacja kolejowa, do której można dojechać pociągiem z Wrocławia Głównego.
Niedaleko też jest stąd do Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy, który rozpoczyna się w graniczącej z Leśnicą innej dzielnicy Wrocławia - Jarnołtowie (z Leśnicy to bardzo niedaleko). Tu można wejść na szlak i dotrzeć nim aż do Sadowic lub nawet do miasta Kąty Wrocławskie aby z którejś z tych dwóch miejscowości powrócić do Wrocławia Głównego pociągiem Kolei Dolnośląskich.
Krótko mówiąc Leśnica ma wokół siebie piękne, leśne tereny rekreacyjne.
Warto też zobaczyć w Leśnicy zabytkowy kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej. Pierwotnie był tu drewniany kościół już w XIII wieku, lecz murowany powstał w XIV wieku. Przebudowany w XVII i XVIII wieku, stad jego bogate barokowe wyposażenie. Liczne obrazy i rzeźby oraz dwa ołtarze boczne z figurami Matki Bożej z Dzieciątkiem i ołtarz główny z obrazem świętej Jadwigi. Moją uwagę przykuły obrazy ze scenami z życia św. Jadwigi. Znajdziemy tu też piękne barokowe: ambonę, chrzcielnicę, krucyfiks i obraz "Marii w Obłokach". Są także organy z XIX wieku, z firmy Schlag & Sohne, ze Świdnicy. Zachowała się także jedyna średniowieczna pamiątka z tego kościoła, gotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem z XV wieku.
Przed kościołem znajduje się grota Matki Bożej oraz liczne ławki, przygotowane do odprawiania nabożeństw na zewnątrz.
Święta Jadwiga Śląska była Niemką, pochodzącą z Bawarii. Została wychowana w opactwie benedyktynek w Kitzingen. Tam uczyła się pisania, zdobienia ręcznie przepisywanych ksiąg, robótek ręcznych, tworzenia artystycznych haftów, łaciny, prowadzenia gospodarstwa domowego, uprawy ziół leczniczych do produkcji leków, śpiewu, gry na instrumentach i opieki nad chorymi. Już w wieku 12 lat została wysłana do Polski i poślubiła księcia śląskiego Henryka I Brodatego. Miała z nim siedmioro dzieci, z których tylko córka Gertruda i syn Henryk dożyli wieku dorosłego. Gertruda została później przeoryszą klasztoru w Trzebnicy, który ufundował na prośbę Jadwigi jej mąż książę Henryk, a syn Henryk to późniejszy książę śląski znany jako Henryk Pobożny. Jadwiga słynęła z pobożności i bycia pomocną ludności. Zajmowała się wspieraniem męża w fundowaniu i budowie kościołów, szpitali i przytułków, opiekowała się chorymi, dzięki niej we Wrocławiu powstała kuchnia dla ubogich, która wydawała posiłki, wspierała finansowo edukację chłopców z biednych rodzin we wrocławskiej szkole katedralnej, a nawet opiekowała się trędowatymi. Była ascetyczką, również nie nosiła butów, lecz chodziła boso. W wieku około 30-40 lat, po urodzeniu siedmiorga dzieci, Jadwiga złożyła wraz z mężem dozgonny ślub czystości, i od tej pory, pozostając jednocześnie z mężem w zgodzie, spotykała go tylko w obecności osób trzecich. Po śmierci męża, zamieszkała w Trzebnicy, w domku przy klasztorze, do którego jednak nigdy nie wstąpiła. Żyła około 70 lat, a zmarła w 1243 roku. Już w 1267 roku została kanonizowana.
Ania.
Źródło - Historia Zamku Leśnickiego | OPT Zamek i św. Jadwiga - Parafia św. Jadwigi Śląskiej (lesnica.wroclaw.pl)
Komentarze