Zamek Piastowski w Legnicy znajduje się w centrum miasta, na wzgórzu. Już w X wieku w tym miejscu istniał drewniany gród warowny z fosą, najprawdopodobniej śląskiego plemienia Trzebowian.
Już na przełomie XII/XIII wieku książę śląski Henryk Brodaty w miejscu poprzedniego grodu wzniósł ceglane palatium (pałac książęcy) o wymiarach 61,5x16,5x12 m wysokości, co czyniło go jak na tamte czasy jednym z większych ceglanych, świeckich obiektów obronnych w Europie. Była to także pierwsza ceglana warownia na ziemiach polskich.
Wówczas wzniesiono również dwie ceglane wieże obronne, później nazwane Wieżą Świętej Jadwigi z jej komnatą, w której mieszkała (była żoną Henryka Brodatego) o grubości murów 2,5 m oraz druga wieża Świętego Piotra (patrona Legnicy), o grubości murów 4,5 m, dziś z tarasem widokowym na Legnicę i okolicę. Pierwotnie do obu wież można było się dostać tylko zewnętrznymi schodami umieszczonymi na znacznej wysokości. Obie wieże były wówczas niższe niż obecnie, gdyż dopiero w późniejszych wiekach je nadbudowano.
Brama Głogowska...
Renesansowy portal z XVI wieku i
brama wjazdowa do zamku...
Fragment dziedzińca zamkowego i Wieża Świętego Piotra...
Fragment budowli zamkowych na dziedzińcu...
Taras widokowy na Wieży Świętego Piotra...
Relikty romańskiej kaplicy z początku XIII wieku...
Malowidła o tematyce dworskiej w
palatium z przełomu XII/XIII wieku...
Schody na Wieży Świętego Piotra...
Jedna z dawnych komnat na Wieży
Świętego Piotra z tablicami edukacyjnymi o zamku...
Widoki z tarasu widokowego na Wieży Świętego Piotra...
Widać Wieżę Świętej Jadwigi i barokowy
kościół p.w. św. Jana Chrzciciela...
Katedra św. Apostołów Piotra i Pawła...
Kościół ewangelicki p.w. Maryi Panny, zwany Mariackim, z XIV wieku,
chociaż już dużo wcześniej stał tu kościół - drewniany -
w XII wieku, zaś w 1192 roku postawiono kamienny kościół,
wzniesiony w samym początku XX wieku, znany ostatnio
z Cudu Eucharystycznego, który się tu
wydarzył 25 grudnia 2013 roku ...
Budynek Poczty Polskiej...
Widok na dziedziniec zamkowy i Wieżę Świętej Jadwigi...
Wieża Świętej Jadwigi...
Taras widokowy znajduje się również
na jednej z wież Kościoła Mariackiego...
Klatka schodowa na taras Wieży Świętego Piotra:)
Już w pierwszej połowie XIII wieku dobudowano wolno stojącą romańską kaplicę, której relikty dziś możemy oglądać w trakcie zwiedzania zamku. Wiadomo, że kaplica ta była dwupoziomowa, na parterze (dziś jest to poniżej poziomu gruntu) mogli się gromadzić zwykli mieszkańcy dworu, zaś piętro zostało od razu połączone bezpośrednio z książęcymi komnatami i było tylko dostępne dla ważniejszych osobistości, takich jak książę czy księżna. Kaplica ta została zniszczona w 1621 roku.
W XVI wieku książę Fryderyk II zbudował dzisiejszą renesansową bramę wjazdową do zamku oraz w 1509 roku zlecił wykonanie dworskich malowideł w Komnacie Świętej Jadwigi, które wykonano farbą z malachitu, dlatego też po dziś dzień mają one zielony kolor, niestety są dosyć niewyraźne, ale widać postaci władców lub wojowników starożytnych, są to: Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Hektor, postaci Biblijnych: Dawid i Goliat, Jozue, Juda Machabeusz, władców lub bohaterów chrześcijańskich: Karol Wielki, Król Artur, Godfryd de Bouillon i Dytryk z Berna.
W 1241 roku zamek legnicki odparł atak Mongołów. Na przestrzeni wieków zamek strawiły trzy pożary: w 1711, 1835 i 1945. Dziś w większości pomieszczeń zamkowych mieszczą się różne instytucje, np. Szkoła Muzyczna i Urząd Marszałkowski a także Biblioteka Pedagogiczna. Zamek można zwiedzać od maja do października, tylko z przewodnikiem, zaś wstęp jest darmowy. Warto dodać, że z tarasu widokowego na wieży św. Piotra widać całą Legnicę, Góry Kaczawskie, Góry Sowie, Śnieżkę, Ostrzycę Proboszczowicką i Ślężę oraz okoliczne wsie i pola.
Ania.
Komentarze