Mieroszów położony jest mniej więcej na północnej granicy Kotliny Broumovskiej. Od południowego zachodu miasto to styka się z granicznymi Ścianami Mieroszowskimi, od północy z Masywem Lesistej, a od północnego wschodu z Górami Suchymi. Leży kilkanaście kilometrów na południe od Wałbrzycha, tuż przy granicy polsko-czeskiej, na Dolnym Śląsku. W najbliższej okolicy znajdują się dwa przejścia graniczne: w Golińsku i turystyczne w Łącznej.
Ważniejsze zabytki w miasteczku to kościół p.w. św. Michała Archanioła, usytuowany tuż przy Rynku. Pierwotna świątynia w tym miejscu, była wzmiankowana już w 1356 r., ale została spalona w czasie wojen husyckich w XV w. Obecna bryła prawdopodobnie pochodzi z pocz. XVII w. i była kilkukrotnie przebudowywana w stylu barokowym.
W rynku znajdziemy stare, zabytkowe kamienice. W jednej z nich mieści się obecnie ratusz. Pochodzi ona z XVII w. Nieopodal niej jest zabytkowa kamienica z XVIII w., która posiada bardzo ładną, ozdobną elewację barokową. Na środku rynku stoi też pomnik upamiętniający 670-tą rocznicę uzyskania praw miejskich przez Mieroszów 1326-1996.
Ulica w Mieroszowie
Bocianie gniazdo przy jednej z ulic...
Rynek
Tablica pamiątkowa
Drogowskaz w rynku
Zabytkowa kamienica z 1734 r.
Kościół w Mieroszowie
Droga do granicy, prowadzi w lewo
Drewniane wiaty na skraju lasu...
Na granicy...
Bufet w Czechach...
Kościół w Zdonovie
Plebania...
Pręgierz w Zdonovie...
Z Rynku w Mieroszowie prowadzi szlak do przejścia turystycznego w Łącznej - Zdoňovie. Dawniej można było przez to przejście jedynie przejechać na rowerze bądź przejść na piechotę, ale teraz przemyka tędy mnóstwo aut osobowych, które korzystają z tego skrótu prowadzącego do Adrszpaskich Skał. Droga prowadzi pośród domów, a potem przez las, po drodze można odpocząć na ławkach pod drewnianymi wiatami. Odległość od rynku w Mieroszowie do przejścia granicznego to 3,5 km i około 30-40 minut spacerem. Tuż za granicą, po lewej stronie, na wolnym powietrzu jest mały bufet, gdzie można napić się zimnego piwa bądź skosztować smażonego sera z frytkami.
Gdyby pójść dalej, dotrze się do Zdoňova – wsi, wzmiankowanej już w średniowieczu. Znajdziemy tu gotycki kościół Najświętszej Trójcy z XIV wieku, który około 1600 roku został przebudowany w stylu renesansowym. Przed kościołem jest kamienny pręgierz datowany na 1668 r. oraz kamienna rzeźba św. Józefa przy budynku plebani. Schodząc niżej napotykamy jeszcze kilka figur, w tym trzy sceny Ukrzyżowania.
Ania.
Źródło – Słownik geografii turystycznej Sudetów, nr 8.
Komentarze
Pozdrawiam