Pełcznica to dzielnica Świebodzic, miasta położonego kilka kilometrów od Wałbrzycha, na Dolnym Śląsku. Leży nad rzeką Pełcznicą. Znajdują się tu dwie cenne pamiątki.
Pierwszą jest ruina średniowiecznego kościoła św. Anny, usytuowana przy głównej drodze, biegnącej przez Pełcznicę. Pochodzi ona z przełomu XII i XIII wieku. Świątynia ta była zbudowana z kamienia polnego i gliny. Według legendy została zniszczona przez uderzenie pioruna. Znajduje się ona także na trasie ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej Hochbergów.
Kilkaset metrów dalej, należy skręcić na skrzyżowaniu w lewo, aby po 100 metrach skręcić ponownie w prawo, na ścieżkę wiodącą nad rzeką Pełcznicą, kierując się w las. Po około 100 metrach ukaże się ogrodzony płotem pomnik przyrody o nazwie Cis „Bolko”. Jego nazwa pochodzi od legendy, która opowiada, że w zamierzchłych czasach, odpoczywał pod nim książę Bolko wraz ze swoja drużyną. W XIX w. uważano, że cis ten ma 800 lat, zaś dziś szacuje się jego wiek tylko na 400-600 lat. Nie można jednak dokładnie ocenić ile ma lat, ponieważ jego korzenie są wypalone. Jest jednak uważany za najstarszy cis pospolity występujący w Sudetach. Od 2006 roku jest objęty ochroną, jako pomnik przyrody.
Ruina kościoła św. Anny
Rzeka Pełcznica
Kamienista ścieżka nad rzeką...
Cis "Bolko"
Od Cisu "Bolko" wiodą trzy szlaki: czerwony na zamek Książ (około 20 minut piechotą) oraz zielony do ruin zamku Stary Książ (około 30 minut), który to szlak o tej porze roku był całkiem zarośnięty pokrzywami i raczej bardzo trudny do przebycia. Można też dotrzeć zielonym szlakiem idąc w przeciwna stronę, na wolnodostępny zamek Cisy, który jest położony w lesie, na niewielkim wzgórzu, nad rzeką Czyżynką. Jest oddalony od cisu o 4 km i około 1,5 godziny marszu. Od Cisu „Bolko” do Rynku w Świebodzicach jest według drogowskazów 3,2 km.
Ania.
Komentarze