Złota Świątynia Sikhów w prowincji Punjab w Indiach - odwiedź z nami to magiczne miejsce!
Witajcie podróżnicy i miłośnicy architektury! Dziś chcemy Was zabrać w podróż do jednego z najpiękniejszych miejsc w Indiach - Złotej Świątyni Sikhów, położonej w malowniczym regionie Punjab w Indiach. Jest to jedna z atrakcji, którą odwiedzimy podczas naszej wyprawy "Wiosna w Himalajach - wycieczka do Indii" 27 kwietnia - 11 maja 2024. Zapraszamy Was serdecznie do podróżowania z nami, mamy jeszcze kilka wolnych miejsc! Historia i symbolika Złotej Świątyni

Złota Świątynia, to nie tylko klejnot architektoniczny, ale przede wszystkim duchowe sanktuarium sikhijskie. Złote kopuły tej świątyni migoczą niczym klejnoty w promieniach słońca, wzbudzając podziw i zachwyt.

Złota Świątynia została zbudowana w XVII wieku przez Guru Arjana Deva, piątego mistrza religii Sikhów. Miejsce to jest centralnym punktem wiary, symbolizując jedność, równość i braterstwo. Jest otwarte dla wszystkich, bez względu na wyznanie, co sprawia, że staje się symbolem tolerancji i otwartości. Symbolem tego są wejścia do świątyni z czterech stron świata. Architektura Złotej Świątyni Sikhów

Architektura Złotej Świątyni to prawdziwe arcydzieło. Jego złote kopuły, zwane Har ki Pauri, dosłownie "stopnie Bożej łaski", wspaniale kontrastują z białym marmurem, tworząc niezwykle malowniczy widok. Wieczorem, gdy iluminacje oświetlają świątynię, całe miejsce nabiera jeszcze bardziej magicznego charakteru.

Budowla składa się z dwóch kondygnacji, z dolną ozdobioną motywami zwierzęcymi i roślinnymi, które przypominają stylem i wykonaniem ozdoby znanego Tadż Mahal. Złota kopuła, pełniąca rolę korony świątyni, przedstawia odwrócony kwiat lotosu. Fascynujące jest, że kwiat jest skierowany w stronę ziemi, co symbolizuje troskę Sikhów o losy świata. Pokryta czystym złotem o wadze ocenianej na 100 kg, kopuła emanuje blaskiem i duchowym znaczeniem. Obok głównej bramy wznosi się wieża zegarowa z muzeum sztuki sikhijskiej. Rytuały i tradycje Złotej Świątyni Sikhów

Otwartość: Mimo że jest miejscem kultu dla Sikhów, Złota Świątynia jest otwarta dla ludzi wszystkich wyznań i narodowości.

Akhand Path: W Harmandir Sahib prowadzone są nieprzerwane recytacje świętych tekstów Guru Granth Sahib w ramach ceremonii zwaną Akhand Path.

Aarti: Każdego wieczoru odbywa się uroczysta ceremonia aarti, w trakcie której palony jest święty ogień i odprawiane są modlitwy.

Langar: Złota Świątynia jest miejscem, gdzie praktykowana jest langar, czyli społeczna kuchnia oferująca darmowe posiłki wszystkim odwiedzającym.

Święty posiłek: Prasad to święty posiłek, który jest ofiarowywany w świątyni i później rozdzielany między wiernych. Karah prasad to gotowany na maśle deser, przygotowany z równych proporcji mąki pszennej, masła i cukru. Jest gotowany w specjalny sposób, w trakcie którego wierni wspólnie recytują modlitwy. Proces przygotowania ma charakter symboliczny i odbywa się z duchowym zaangażowaniem. Gotowy prasad jest następnie ofiarowywany w centralnej części świątyni, jako gest oddania i wdzięczności wobec Boga. Po zakończeniu rytuału, prasad jest podawany wiernym w specjalnych miskach. Jednym z fundamentalnych aspektów podczas podawania prasad jest idea jedności i równości. Posiłek jest dostępny dla wszystkich, niezależnie od pochodzenia czy statusu społecznego.
Czy odwiedziłeś już to magiczne miejsce? Podziel się swoimi wrażeniami w komentarzach z podróży do Złotej Świątyni Sikhów! 🌟🙏Komentarze

Znajdź hotel, apartament lub dom do wynajęcia

 

Popularne artykuły

„Zima w Adršpašskich Skalach, Czechy”

„Wioska Ślężan i cmentarzysko kurhanowe w Będkowicach sprzed około 1200 lat”

„Srebrną Drogą na Wielką Sowę”

Tajemnicza góra Ślęża

„Kim był Jara Cimrman, kilka słów o ścieżce rowerowej, prowadzącej jego śladami i Majak Jary Cimrmana…”

Pomóż w utrzymaniu naszego bloga :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to