Strony

Wyszukiwarka witryny

środa, 15 sierpnia 2012

„Ruina kościoła św. Anny oraz Cis „Bolko” w Świebodzicach”

Pełcznica to dzielnica Świebodzic, miasta położonego kilka kilometrów od Wałbrzycha, na Dolnym Śląsku. Leży nad rzeką Pełcznicą. Znajdują się tu dwie cenne pamiątki.

Pierwszą jest ruina średniowiecznego kościoła św. Anny, usytuowana przy głównej drodze, biegnącej przez Pełcznicę. Pochodzi ona z przełomu XII i XIII wieku. Świątynia ta była zbudowana z kamienia polnego i gliny. Według legendy została zniszczona przez uderzenie pioruna. Znajduje się ona także na trasie ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej Hochbergów.

Kilkaset metrów dalej, należy skręcić na skrzyżowaniu w lewo, aby po 100 metrach skręcić ponownie w prawo, na ścieżkę wiodącą nad rzeką Pełcznicą, kierując się w las. Po około 100 metrach ukaże się ogrodzony płotem pomnik przyrody o nazwie Cis „Bolko”. Jego nazwa pochodzi od legendy, która opowiada, że w zamierzchłych czasach, odpoczywał pod nim książę Bolko wraz ze swoja drużyną. W XIX w. uważano, że cis ten ma 800 lat, zaś dziś szacuje się jego wiek tylko na 400-600 lat. Nie można jednak dokładnie ocenić ile ma lat, ponieważ jego korzenie są wypalone. Jest jednak uważany za najstarszy cis pospolity występujący w Sudetach. Od 2006 roku jest objęty ochroną, jako pomnik przyrody.

 Ruina kościoła św. Anny

 Rzeka Pełcznica


 Kamienista ścieżka nad rzeką...


 Cis "Bolko"Od Cisu "Bolko" wiodą trzy szlaki: czerwony na zamek Książ (około 20 minut piechotą) oraz zielony do ruin zamku Stary Książ (około 30 minut), który to szlak o tej porze roku był całkiem zarośnięty pokrzywami i raczej bardzo trudny do przebycia.  Można też dotrzeć zielonym szlakiem idąc w przeciwna stronę, na wolnodostępny zamek Cisy, który jest położony w lesie, na niewielkim wzgórzu, nad rzeką Czyżynką. Jest oddalony od cisu o 4 km i około 1,5 godziny marszu. Od Cisu „Bolko” do Rynku w Świebodzicach jest według drogowskazów 3,2 km.

Ania.1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Zielony szlak na Stary Książ jest zarośnięty przez ok 100m. Przez dalszą część trasy jest to, moim zdaniem (a przeszedłem w tym parku dosłownie każdą ścieżkę), najciekawszy i najpiękniejszy szlak w Książańskim Parku Krajobrazowym. Liczne mostki, urwiska, a nawet krótki tunel w skale powodują, że przejście tym szlakiem staje się niezapomniane. Pozdrawiam