"Wrzosowisko Przemkowskie w Przemkowskim Parku Krajobrazowym, malownicze jeziora w Rokitkach i inne atrakcje tego regionu"
Gdy nadszedł wrzesień, postanowiłam pojechać na wrzosowisko. Jak się dowiedziałam, jedyne wrzosowiska na Dolnym Śląsku, znajdują się właśnie w Przemkowskim Parku Krajobrazowym, który z kolei jest położony we wschodniej części Borów Dolnośląskich. Na mapie turystycznej Wrzosowej Krainy, wydanej przez Lokalną Grupę Działania Wrzosowa Kraina, znalazłam zaznaczone dwa wrzosowiska: Wrzosowisko Przemkowskie i Wrzosowiska Świętoszowsko-Ławszowskie. Wybrałam to pierwsze, gdyż znajduje się ono nieopodal stacji kolejowej Studzianka n/ż, położonej dokładnie na południowej granicy Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, gdyż akurat tędy przebiega linia kolejowa z Legnicy do Żar. Stacja kolejowa Studzianka n/ż jest położona tak naprawdę w środku lasu, zaś wokół nie ma żadnych zabudowań. Pociąg nie zatrzymuje się tutaj zimą. Stąd postanowiłyśmy przejść się leśnymi drogami, wzdłuż Wrzosowiska Przemkowskiego, aż do kolejnej stacji kolejowej położonej w stronę Żar - czyli do Leszna Górnego.
Za wiatą kolejową, po prawej stronie torów, poszłyśmy około 250 m w prawo, cofając się czerwonym szlakiem, mniej więcej wzdłuż torów, i doszłyśmy do szerokiej drogi szutrowej i do skrzyżowania z torami kolejowymi, i skierowałyśmy się od razu nią na północ, tą drogą szłyśmy około 2 km do podwójnego skrzyżowania, na którym skręciłyśmy w lewo, na drogę bardziej leśną, a nawet piaszczystą, oznaczoną cyframi 54.
Już na drodze szutrowej do tego miejsca, po obu stronach, były duże kępy kwitnących pięknie o tej porze roku, na fioletowo wrzosów, widok ten utrzymywał się bardzo długo, podczas naszej wędrówki, w drodze do Leszna Górnego. Tuż po skręcie na drogę 54, po lewej stronie zobaczyłyśmy kolejną, ciekawą atrakcję Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, śródlądową wydmę, wyglądającą jak ogromna góra piachu. Wydm takich jest tutaj podobno więcej.
Podaję taki dokładny opis trasy, gdyż w lesie tym można bardzo łatwo zbłądzić, gdyż poza oznaczeniami działek leśnych i ponumerowanych dróg pożarowych gdzieniegdzie, nie ma żadnych innych drogowskazów, natomiast skrzyżowań z drogami leśnymi jest po prostu pełno. Dlatego gdy na podwójnym skrzyżowaniu skręciłyśmy w lewo na drogę 54, po chwili przecięłyśmy, idąc dalej prosto, drogę szutrową, która była również czerwonym szlakiem, biegnącym w poprzek naszej trasy, zaś dla nas zaczęła się od tego skrzyżowania ponownie droga szutrowa, którą od tej pory idąc cały czas prosto przed siebie, na zachód z lekkim odchyleniem na północ, doszłyśmy po 2-3 godzinach spokojnego spaceru do Leszna Górnego. Pod koniec zaczęło się pojawiać oznaczenie trasy Droga Pożarowa 54. Niemal przez cały czas, zwłaszcza po lewej stronie drogi były duże kępy wrzosów, zaś las był przeważnie sosnowy, ale też mieszany. Przez całą drogę nie było żadnych wzniesień, gdyż teren ten jest kompletnie płaski.
Wrzosowisko na skraju lasu było naprawdę piękne, zwłaszcza że o tej porze roku wrzosy kwitną najpiękniej. Pod koniec trasy wrzosy już zanikły, a droga szutrowa na ostatnim fragmencie zrobiła się piaszczysta. Las którym szłyśmy był bardzo ładny, w większości iglasto-mieszany, z przewagą sosny, gdzieniegdzie były też owoce borówki brusznicy, lecz raczej już powyjadane przez zwierzęta. Od początkowej stacji PKP Studzianka n/ż do końcowej Leszno Górne mogło być około 10-12 km.
Stacja Studzianka n/ż, znajduje się w środku lasu...
Na czerwonym szlaku...
Wrześniowe, kwitnące wrzosy...
Grzyby i borówka brusznica...
Wkrótce wrzosów było już mnóstwo, po obu stronach drogi...
Wydma śródlądowa...
Wkrótce doszłyśmy do skrzyżowania z czerwonym
szlakiem, nasza trasa wiodła dalej prosto...
Nasza droga była przez cały czas szutrowa...
Co chwilę mijałyśmy kolejne wrzosowe pejzaże...
Przez cały czas szłyśmy lasem, najczęściej sosnowym...
W pewnym miejscu pojawiło się skrzyżowanie dróg szutrowych
(dwie drogi w prawo, widoczne na zdjęciu,
ale my poszłyśmy dalej prosto...
Las był przez cały czas piękny i jasny...
W lesie spotkałyśmy też nieliczne grzyby...
W końcu ostatni fragment leśnej drogi,
który był piaszczysty, doprowadził nas
do pierwszych zabudowań w Lesznie Górnym...
Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski...
Od kościoła do stacji PKP trzeba było jeszcze iść około 10-15 minut...
Wkrótce przyjechał już nasz pociąg powrotny Kolei Dolnośląskich:)
Dzięki Folderowi i Mapie Lokalnej Grupy Działania, dowiedziałam się, że w i wokół Przemkowskiego Parku Krajobrazowego jest też więcej atrakcji, a nawet istnieją tzw. Wioski Tematyczne, np. z Zagrodami Edukacyjnymi i warsztatami, których oferta jest w sumie skierowana najbardziej dla uczniów szkół, ale niekiedy może z tego skorzystać też turysta indywidualny, czy rodziny z dziećmi, np. warsztaty lub gospodarstwa agroturystyczne, oferujące noclegi w miejscach otoczonych przyrodą: lasami, stawami itp.
Z Wiosek Tematycznych można wymienić:
1. Niedźwiedzice - Wioska Bociana, w której, jak się dowiedziałam, od marca przylatują liczne bociany, którym wykluwają się tu co roku pisklęta, z którymi przebywają one tu do drugiej połowy sierpnia, gdy odfruwają do ciepłych krajów. Bocianów tych co roku mieszka tu kilkadziesiąt i są wspaniałą atrakcją przyrodniczą tutejszych stawów we wsi i pół, i łąk, można je podobno z łatwością fotografować, a najlepiej wybrać na to miesiące czerwiec i lipiec, gdy jest ich tu najwięcej. Strona tu: Niedźwiedzice - Wioska Bociana (wioska-bociana.pl)
2. Borówki - Wioska Darów Lasu, tutaj znajdziemy jedno z trzech EkoMuzeów we Wrzosowej Krainie, więcej informacji na stronie Ekomuzea Wrzosowej Krainy (wrzosowakraina.pl), na której to stronie czytamy (cytat) "Ekomuzeum Wrzosowej Krainy - to możliwość bezpośredniego spotkania z dziedzictwem przyrodniczo-kulturowym wschodniej części Borów Dolnośląskich. Autentyczność miejsca i pasja mieszkańców umiejętnie połączona z przyrodą, historią, kulturą i teraźniejszością..." te trzy EkoMuzea znajdują się na Dolnośląskim Szlaku EkoMuzeów.
W Borówkach znajdziemy gospodarstwo agroturystyczne "Borówkowa Zagroda" z możliwością warsztatów zielarskich lub kulinarnych dla szkół, rodzin i turystów indywidualnych, a także można spotkać się z darami runa leśnego, obejrzeć ogród ziołowy w towarzystwie zielarki lub nabyć ekologiczne produkty lokalne w Sklepiku Produktów Lokalnych. Nieopodal wsi jest też Torfowisko Borówki i dużo dróg leśnych, gdyż Borówki są otoczone lasem. Strona tu: Borówki – Wioska Darów Lasu | Wioska tematyczna (wioska-tematyczna.pl)
3. Pozostałe dwa EkoMuzea są to: EkoMuzeum Pasieka Maja w Przemkowie, gdzie można poznać wielowiekowe tradycje pszczelarskie regionu, poznać życie oraz zwyczaje pszczół i ich rolę w życiu człowieka od Mistrza Pszczelarstwa, a także zwiedzić skansen pszczelarski lub skorzystać z Apiterapii, czyli oddychania najzdrowszym na świecie powietrzem - ze środowiska ula:)
4. Trzecie EkoMuzeum To Piernikowy Świat Wandzi w Przemkowie, gdzie uczniowie szkół podstawowych, rodziny i turyści indywidualni mogą poznać tajemnice wypieku miodowych pierniczków z Przemkowa, według rodzinnej tradycji, wziąć udział w warsztatach na temat dekorowania pierników albo wziąć udział w degustacji pierniczków.
5. Miłkowice - Wioska Kolejarzy, która ma bogatą tradycję kolejarską, miejscowość ta również leży na trasie kolejowej z Legnicy do Żar, a co ciekawe, na tutejszej stacji kolejowej linia ta rozwidla się i idzie stąd również, przez Chojnów, aż do Bolesławca, zaś z Chojnowa również jest rozwidlenie, i skręt z powrotem do trasy z Miłkowa do Żar, dlatego niektóre pociągi jadą z Legnicy do Żar przez Chojnów, a niektóre nie. Znajdziemy tu Izbę Pamięci "Kolejarz", ścieżkę dydaktyczną "Historia z koleją w tle", kolejowy mural i mnóstwo innych atrakcji, a zwłaszcza dla dzieci, np. warsztaty artystyczne, gra terenowa Quest "Szlakiem kolejarzy" bądź "Historia z koleją w tle", a także np. sklepik z pamiątkami:) Strona tu: Aktualności – Miłkowice – Wioska Kolejarzy (wioska-kolejarzy.pl)
6. Konradówka - Rogata Wieś, czyli Bycza Przygoda na Dolnośląskiej Wsi, gdzie znajdziemy gospodarstwo rolne "Zagrodę pod Byczym Rogiem", która oferuje dla uczniów szkół spotkanie ze zwierzętami rogatymi i nie tylko, Rogatą Galerię Produktu Lokalnego, Quest "Rogatym Szlakiem", międzynarodową grę terenową Geocaching z geoskrytkami, czy ścieżkę dydaktyczną "Dawne zawody na wsi". Strona tu: Konradówka Rogata Wieś | Wioska tematyczna (wioska-tematyczna.pl)
7. Ostaszów - Wioska w dechę, która posiada dwie atrakcje:
Wokini - Centrum Edukacji i Przygody, gdzie każdy może zwiedzić Wioskę Indiańską Wokini stylizowaną na XIX wiek, z przewodnikiem, który opowiada o życiu i kulturze Indian, obejrzeć liczne namioty Tipi, kolekcję indiańskich strojów i broni. Wioska oferuje też wiele dodatkowych atrakcji dla szkół, np. malowanie twarzy czy strzelanie z łuku i ognisko. Strona tu: ColorMag – ColorMag Demo site (wokini.pl)
Druga atrakcja to Obozowisko Rycerskie sprzed około 600 lat, gdzie w towarzystwie przewodnika można zwiedzić zbrojownię, chatkę czarownicy, katownię. Zaś dla szkół są jeszcze dodatkowe atrakcje, takie jak: mini turniej rycerski czy tańce średniowieczne.
8. Lipiany - Wioska Smaków, gdzie dla uczniów ze szkół są organizowane warsztaty kulinarne np. "Włoskie smaki" czy "Cukiernicza Przygoda":) W okolicy każdy mały turysta (również indywidualny) może wziąć udział w Queście pt. Wyprawa odkrywców " Szlakiem lipowego zagajnika" czy "Smakiem kuchni Bałkańskiej". Strona tu: Lipiany – Wioska Smaków | Wioska tematyczna (wioska-tematyczna.pl)
Warto też zajrzeć na stronę Wrzosowa Kraina – w zgodzie z Naturą! , jednej z siedmiu na Dolnym Śląsku Lokalnych Grup Działania, których celem jest wzajemna współpraca w celu zwiększenia wsparcia dla rozwoju ZIELONEJ TURYSTYKI Dolnego Śląska, poprzez promocję lokalnych usług i produktów, objętych markami tych siedmiu Lokalnych Grup Działania.
Na stronie tej znajdziemy też więcej informacji na temat atrakcji Wrzosowej Krainy, np. Kunice - Fit Oil, strona tu: Fit-Oil – Oleje tłoczone na zimno z Wrzosowej Krainy, Ostaszów - Winnica Alvarium,strona tu: Winnica Alvarium – Dolnośląski Szlak Piwa i Wina (dspiw.pl) Parchów - Wioska Nietoperzy, Szkoła w Ogrodzie - Zagroda Edukacyjna, Łowisko Komercyjne Przemków i Świerkowe Zacisze - Zagroda Edukacyjna, strona tu: » ŚWIERKOWE ZACISZE (zagrodaedukacyjna.pl). Warto też dodać, że w Chocianowie (gdzie od niedawna dociera pociąg Kolei Dolnośląskich) jest Ośrodek Edukacji Regionalnej we Wrzosowej Krainie.
Również z tej strony dowiedziałam się, że we Wrzosowej Krainie jest pięć Rezerwatów Przyrody, a są to:
1. Stawy Przemkowskie
2. Torfowisko Borówki
3. Buczyna Piotrowicka
4. Łęgi Źródliskowe koło Przemkowa
5. Czarne Stawy
Oprócz tych miejsc, można wędrować licznymi drogami leśnymi, a także zwiedzać okoliczne miasta: Chojnów, Chocianów, Przemków, Polkowice, Szprotawę, Legnicę czy też położone ciut dalej: Bolesławiec i Żary.
Mnie udało się jeszcze zobaczyć kompleks jezior we wsi Rokitki, położonych pośród lasów, z czego większość tych jezior jest wolno dostępna, z dzikimi plażami, niestety gdy byłam tu we wrześniu 2023 roku, i dzikie plaże, i okolice jezior były bardzo zaśmiecone, czegoś takiego dawno nie widziałam, jedynie trzy plaże na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Rokitkach są czyste i można tu świetnie wypocząć, korzystając np. z rowerów wodnych, łodzi czy kajaków lub po prostu kąpieli w jeziorze, dalej są też stawy hodowlane, gdzie są tabliczki z zakazem wstępu na groble, mnie udało się niemal z drogi asfaltowej, przy której są położone, sfotografować liczne łabędzie i kaczki, które tam mieszkają; a wzdłuż wszystkich stawów biegnie linia kolejowa z Legnicy do Żar, zaś w Rokitkach również można wsiąść lub wysiąść z pociągu:)
Na drugiej wycieczce wysiadłyśmy z pociągu nieco
do pierwszych jezior, które znajdują
się po obu stronach tej drogi...
Mniej więcej w tym miejscu kończą się Rokitki...
Poszłyśmy na spacer lasem, oglądając kolejne jeziora...
Później poszłyśmy dalej drogą asfaltową, po prawej mijając
ośrodek wypoczynkowy, aż doszłyśmy do kilku stawów hodowlanych,
na których było mnóstwo łabędzi i kaczek...
do ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem,
gdzie można było opalać się i kąpać w jeszcze bardzo ciepłej wodzie:)
Stare drzewa wzdłuż drogi tworzyły
bardzo malowniczy krajobraz...
Plaża i jezioro w Ośrodku Wypoczynkowym w Rokitkach...
Po drugiej stronie jeziora, a także po prawej stronie
były jeszcze dwie plaże należące do Ośrodka...
Na plaży...
Można tu wynająć rowery wodne, łódki i kajaki:)
Wrzosowa Kraina i Przemkowski Park Krajobrazowy to odpowiednie miejsce dla ludzi pragnących wyciszenia, obcowania z przyrodą, spacerów po lasach, wypoczynku nad jeziorami, czy poszukiwania właśnie wyżej przeze mnie przedstawionych atrakcji, w tym przyrodniczych, a także zapoznania się z historią, kulturą i tradycjami tego regionu, które jak widać są tutaj kultywowane z wielką pasją.
Folder, na podstawie którego ten artykuł o Wioskach Tematycznych został napisany znajduje się również w formacie PDF tutaj: Środek - Wioski tematyczne V2.cdr (wrzosowakraina.pl)
Pozostałe źródła to strony internetowe, wymienione w artykule:)
Ania.
Komentarze