"Zabytkowy kościół p.w. św. Mikołaja w Niedźwiedzicy, w Górach Wałbrzyskich i punkt widokowy na średniowieczny Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim"





W Niedźwiedzicy, niewielkiej wiosce, położonej w bardzo malowniczej scenerii, wysoko w Górach Wałbrzyskich, znajdziemy ciekawy zabytek, późnogotycki kościół p.w. św. Mikołaja, dotychczas datowany na XVI wiek. Jednak w 2014 i 2015 roku odkryto pod warstwą tynku cenne freski, których pochodzenie datuje się na koniec XV lub początek XVI wieku. Tym samym czyni to kościółek jeszcze starszym zabytkiem niż przypuszczano. W ciągu kilku ostatnich lat freski przeszły prace konserwatorskie. 

Są dziełem nieznanego artysty-malarza, a przedstawiają sceny z życia świętych i Sąd Ostateczny. Na prawo od ołtarza również są ciekawe obrazki, namalowane na ścianie, lecz nie wiem czy również zostały dopiero odkryte w 2015 roku oraz co przedstawiają, wyglądają jakby mogły mieć treść religijno-edukacyjną. O freskach nie ma informacji w żadnych źródłach historycznych. Kościółek, według ulotki, którą dostałam gdzieś w okolicy, powinien być udostępniony dla odwiedzających z przewodnikiem, ze strony Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, lecz jak się tam dowiedziałam, jeszcze w tym roku 2023 nie jest on udostępniony. Mnie udało się go odwiedzić na własną rękę. 

Kościół p.w. św. Mikołaja w Niedźwiedzicy...

Zegar na wieży kościoła...
Drewniany chór...
Ołtarz główny z tryptykiem i malowidła ścienne...

Nowo odkryte freski, przedstawiające świętych...


Z lewej, najprawdopodobniej św. Mikołaj z pastorałem...
Drugi fresk przedstawia Sąd Ostateczny...


Fresk "Sąd Ostateczny"...



Drewniana ambona...
Jezus Chrystus pokazujący stygmaty...
Kobieca postać, nieznana...

Malowidła ścienne, na prawo od ołtarza, być może miały
 funkcję religijno-edukacyjną dla wiernych...






Ambona...

Widok na całe wnętrze świątyni, z chóru...
Z lewej strony są freski odkryte w 2014 i 2015 roku...




Piękny i ozdobny sufit...



Gospoda z XIX wieku z częściowo 
zachowanym napisem w języku niemieckim...

Punkt widokowy na Zamek Grodno, znajduje się tuż
 poniżej kościoła, w stronę Zagórza Śląskiego...







Na tym zdjęciu widać jeszcze Wielką Sowę,
 na ostatnim planie z maleńką wieżą widokową,
 jest to najwyższy szczyt Gór Sowich...
Droga do Zagórza Śląskiego prowadziła w dół...


Wokół drogi były same malownicze krajobrazy...

Po lewej stronie, w dole widać było Zagórze Śląskie...

Tory kolejowe i stacja w Zagórzu Śląskim...








Po drodze przeszłam przez most nad
 linią kolejową - Koleją Doliny Bystrzycy...

Po prawej jeszcze ostatni raz wyłonił się
 widok na samą wieżę Zamku Grodno:)




Całe wnętrze świątyni jest zabytkowe, w ołtarzu głównym jest zabytkowy tryptyk, w jego centrum są trzy płaskorzeźby, z lewej św. Mikołaj, po środku Matka Boża z Dzieciątkiem, a z prawej jeszcze jeden święty, lecz nie wiem jaki. Na prawym bocznym skrzydle, z przodu jest namalowana św. Anna Samotrzecia, a z tyłu jest przedstawiony Jezus Chrystus ze stygmatami, a na lewym przednim skrzydle, jest św. Andrzej z krzyżem, zaś z tyłu kobieca postać, niestety nie wiem jaka. W kościele jest też stary, bardzo ładny, ozdobny sufit i drewniany chór na piętrze, gdzie są także organy. Jest tu też ładna, zabytkowa ambona. 

Na przeciw kościółka stoi krzyż pokutny, wyrzeźbiony własnoręcznie w średniowieczu lub trochę później przez mordercę na miejscu zbrodni, co stanowiło formę pokuty za dokonaną zbrodnię. Dotyczyło to oczywiście szlachciców, gdyż chłopi byli od razu zabijani za taki czyn i nie mogli liczyć na przebaczenie. Nieopodal kościoła zobaczyłam też gospodę z XIX wieku z niepełnym napisem w języku niemieckim.

Warto dodać, że wieś Niedźwiedzica powstała w XIII wieku i od początku była związana ze średniowiecznym Zamkiem Grodno w pobliskim Zagórzu Śląskim. Zamek Grodno, piękna warownia, zachowana do dziś w świetnym stanie, jest udostępniona do zwiedzania. Budowę Zamku Grodno rozpoczął książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy w XIII wieku, a jego rozbudowy dokonał jego wnuk, również książę świdnicko-jaworski Bolko II Mały. Zamek miał strzec w tamtych czasach szlaku handlowego, wiodącego Doliną Bystrzycy (dziś fragment tej doliny stanowi Jezioro Bystrzyckie, które powstało na początku XX wieku, gdy utworzono je wraz z tamą, zalewając Dolinę Bystrzycy).

I właśnie ten zamek jest również atrakcją widokową Niedźwiedzicy, ponieważ widać go z dwóch miejsc, w pierwszym, które widziałam tylko z busa, czyli na początku Niedźwiedzicy jadąc od strony Wałbrzycha, wyłania się na krótką chwilę niesamowita panorama: Zamek Grodno pośród Gór Sowich, ponad którymi, wznosi się góra Ślęża. A drugi widok, ten, który jest na moich zdjęciach, wyłonił się na Zamek Grodno tuż za kościołem, po prawej stronie, z drogi asfaltowej, którą schodziłyśmy (około 2 km) do Zagórza Śląskiego. 

Również schodząc tą drogą, są piękne widoki na położone w dole łąki, pagórki i Góry Sowie, a także Zagórze Śląskie, m.in. widać tory i odnowioną stację kolejową, która znajduje się na trasie zrewitalizowanej linii kolejowej, tzw. Kolei Doliny Bystrzycy, którą od czerwca 2023 roku można przyjechać do Zagórza Śląskiego z Wrocławia lub ze Świdnicy, dalej linia ta prowadzi do Głuszycy. W samym Zagórzu przeszłam jeszcze przez most właśnie nad tą linią kolejową, a po prawej jeszcze raz ujrzałam Zamek Grodno. 

Tutaj nasza wycieczka zakończyła się i pozostał nam już tylko powrót do domu:)

Ania.

Źródło - Ulotka o Kościele św. Mikołaja w Niedźwiedzicy, wydana przez Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, Sołectwo w Niedźwiedzicy, Parafię Podwyższenia Krzyża Świętego w Zagórzu Śląskim i Zamek Grodno. 




Komentarze

Znajdź hotel, apartament lub dom do wynajęcia

 

Najlepsza wyszukiwarka tanich lotów

Popularne artykuły

„Wioska Ślężan i cmentarzysko kurhanowe w Będkowicach sprzed około 1200 lat”

Tajemnicza góra Ślęża

„Srebrną Drogą na Wielką Sowę”

Szlakiem z Głuszycy Górnej do Czech...

„Adrszpaskie Skalne Miasto i Szmaragdowe Jeziorko, Czechy”

„Zima w Adršpašskich Skalach, Czechy”

„Karkonosze: Szrenica, Źródło Łaby, "Labska Bouda", Łabski Wodospad, "Schronisko pod Łabskim Szczytem", Szklarska Poręba”

Pomóż w utrzymaniu naszego bloga :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to