Rysunki dla pokoleń: recenzja książki "Ha-Ga: obrazki z życia"


Przyznam się z ręką na sercu, że po książkę „Ha-Ga: obrazki z życia” sięgnęłam zwiedziona ciekawością, co to za ładna kobieta z retro fryzurą na okładce. A że dodatkowo lubię czytać biografie bez wahania wypożyczyłam tę pozycję z naszej miejskiej biblioteki.

Dzięki Agacie Napiórkowskiej odżyła zapomniana postać niezwykłej ilustratorki ubiegłego stulecia. Ha-Ga, a właściwie Anna Gosławska – Lipińska, która zasłynęła ilustracjami do „Szpilek” pracowała tam 40 lat.

Ha-Ga tworzyła karykatury i przeróżne ilustracje, na uwagę jednak zasługują nie tylko charakterystyczne obrazki, ale również krótkie podpisy pod nimi. Często to były satyryczne teksty, zabarwione ironicznym żartem.

Chociaż Ha-Ga tworzyła w latach 50. i 60. XX wieku, jej przekazy są nadal aktualne. Była doskonałą obserwatorką zdarzeń. Inspirowały ją zwykłe sytuacje z życia: rozmowa w kawiarni, na ulicy, w pracy, czy w sytuacjach damsko-męskich.

Ilustrowała także książki dla dzieci- m.in. J. Tuwima i J. Brzechwy, przez wiele lat współpracowała ze „Świerszczykiem”.

Na kartach książki poznajemy Ha-gę z krwi i kości. Jej przyjaźnie, miłości, podróże oraz życie w cieniu męża, Eryka Lipińskiego.

Ważne miejsce w opisach należy do jej córki, Zuzanny Lipińskiej, która poszła w ślady rodziców i również została rysowniczką.

Autorka biografii skupia się na przedstawieniu bohaterki poprzez pryzmat jej sztuki, rekonstruuje ją za pomocą wspomnień bliskich, przywracając pamięć o tej niedocenionej za życia artystce.


Źrodło zdjęć: https://commons.m.wikimedia.org/w/index.php?search=Anna+Gos%C5%82awska+%E2%80%93+Lipi%C5%84ska&title=Special:MediaSearch&type=image


Komentarze

Znajdź hotel, apartament lub dom do wynajęcia

 

Popularne artykuły

„Zima w Adršpašskich Skalach, Czechy”

„Wioska Ślężan i cmentarzysko kurhanowe w Będkowicach sprzed około 1200 lat”

„Srebrną Drogą na Wielką Sowę”

Tajemnicza góra Ślęża

Pomóż w utrzymaniu naszego bloga :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to