Od stereotypu do akceptacji i zrozumienia – scenariusz zajęć na podstawie filmu „Nietykalni”



Czas trwania
180 minut (w tym 112 minut filmu)
Cele zajęć
rozwijanie empatii
uwrażliwienie na tematy niepełnosprawności i rasizmu
przełamywanie barier w stosunku do osób niepełnosprawnych i Afroamerykanów
wypracowanie sposobu walki ze stereotypami i uprzedzeniami
umiejętność wyrażania swojego zdania po obejrzanym filmie
Formy pracy
elementy wykładu
dyskusja
pytania prawda/fałsz
„burza mózgów”
Przebieg lekcji
1. Czynności organizacyjne
2. Projekcja filmu Nietykalni
3. Po obejrzeniu filmu nauczyciel zadaje uczniom pytania dotyczące treści
4. Jakie motywy pojawiają się w filmie? Jakie problemy społeczne są w nim poruszone?
5. Jak rozumiecie tytuł filmu?
6. Co różni a co łączy głównych bohaterów?
7. Zdania prawda/ fałsz
Driss jest Afroamerykaninem, który poszukuje pracy. P/F
Philipp potrzebuje wyłącznie kogoś do towarzystwa. P/F
Driss jest zmuszony żyć z zasiłku i ciężko znaleźć mu dobrą pracę. P/F
Piliipp nie wybiera Drissa, bo nie posiada on wymaganych kwalifikacji. P?F
Driss jest śmiertelnie poważny, małomówny i z trudem nawiązuje nowe kontakty. P/F
Pfilipp jest zamożnym niepełnosprawnym, z którym ciężko wytrzymać. P/F
8. Nauczyciel wypisuje na tablicy „stereotyp” i prosi uczniów o dopisanie skojarzeń z tym pojęciem.
9. Nauczyciel prosi uczniów, aby zrekonstruowali stereotyp, jaki obalają Driss i Philippe.
10. Nauczyciel na tablicy obok zapisuje hasło „uprzedzenia”. Zachęca uczniów do rozmowy na ten temat.
Pytania pomocnicze.
Dlaczego uprzedzamy się do ludzi?
Co to znaczy być do kogoś uprzedzonym?
Czy uprzedzenia są zaraźliwe lub dziedziczne?
Jakimi uczuciami karmią się uprzedzenia?
Dlaczego tak łatwo ludzie uprzedzają się do siebie?
Wnioski notujemy na tablicy:
Stereotypy są krzywdzące dla osób, których dotyczą.
Poprzez pielęgnowanie stereotypów łatwiej się uprzedzamy.
Warto poznać i zaakceptować inność drugiego człowieka, zanim dokonamy krzywdzącej oceny.
11. Jak walczyć z uprzedzeniami w życiu codziennym?
Dzielimy uczniów na 4-5 osobowe grupy. Na dużych arkuszach papieru zapisują po kilka zdań, sposobów walki z uprzedzeniami w życiu codziennym. Zebrane wnioski zapisać na tablicy.
Ewaluacja zajęć
Uczniowie indywidualnie na osobnych kartkach kończą zdania
Lekcja była...
Najbardziej zapamiętałam/łem...
Jak oceniasz treści i zastosowane metody podczas zajęć?
Jakie zmiany byłyby szczególnie przydatne, by zajęcia stały się bardziej atrakcyjne?
Zakończenie zajęć
Pożegnanie uczniów, zachęcenie do refleksji nad innymi dziełami filmowymi, które poruszają problem stereotypów i uprzedzeń.


Komentarze

Znajdź hotel, apartament lub dom do wynajęcia

 

Najlepsza wyszukiwarka tanich lotów

Popularne artykuły

„Wioska Ślężan i cmentarzysko kurhanowe w Będkowicach sprzed około 1200 lat”

Tajemnicza góra Ślęża

„Zima w Adršpašskich Skalach, Czechy”

„Srebrną Drogą na Wielką Sowę”

Szlakiem z Głuszycy Górnej do Czech...

„Adrszpaskie Skalne Miasto i Szmaragdowe Jeziorko, Czechy”

„Karkonosze: Szrenica, Źródło Łaby, "Labska Bouda", Łabski Wodospad, "Schronisko pod Łabskim Szczytem", Szklarska Poręba”

Pomóż w utrzymaniu naszego bloga :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to