Według Ewangelii św. Mateusza, Trzej Królowie, zwani też Mędrcami ze Wschodu lub Magami, przybyli z daleka, wiedzeni przez Gwiazdę na niebie, aby złożyć pokłon oraz ofiarować dary: kadzidło, mirrę i złoto, nowo narodzonemu Zbawicielowi - Jezusowi w Betlejem. W Kościele katolickim temu biblijnemu wydarzeniu odpowiada data 6 stycznia, zaś święto to nazywa się Świętem Objawienia Pańskiego, i jest zwane też Epifanią (objawieniem się). W tym dniu Chrześcijanie świętują objawienie się Boga człowiekowi (teofania).
W 2009 roku, w Warszawie, ulicami miasta przeszedł pierwszy w Polsce Orszak Trzech Króli. Odtąd w około tysiącu miast i wsi w Polsce z roku na rok odbywają się największe uliczne Jasełka na świecie, które według tradycji odzwierciedlają wydarzenia opisane przez św. Mateusza w Biblii: Orszak ludzi, śpiewających kolędy, który podąża za Trzema Mędrcami do Stajenki Betlejemskiej, aby pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi.
Tradycja Stajenki Betlejemskiej, Pasterki oraz Jasełek wywodzi się z Greccio, we Włoszech, gdzie w 1223 roku, św. Franciszek z Asyżu ustawił w grocie żłobek, w otoczeniu żywych zwierząt oraz odprawił pierwszą Pasterkę. Od tej pory zaczął być kultywowany zwyczaj stawiania Stajenki Betlejemskiej w kościołach, w okolicy Bożego Narodzenia, a także odprawiania Pasterki i urządzania Jasełek w kościele dla wiernych, właśnie przy Stajence Betlejemskiej.
Orszak Trzech Króli w Świdnicy rozpoczął się dnia 6 stycznia 2024 roku, (sobota) tradycyjnie o 14.00, na pl. św. Jana Pawła II, przed gotycką Katedrą pw. św. Stanisława i św. Wacława. Tegoroczne hasło świętowania Orszaku Trzech Króli, brzmiało: "Niechaj prowadzi nas gwiazda!", mające nam przypominać, że często na trudnych i zawiłych drogach życia, zawsze są drogowskazy dane od tego, który stał się Człowiekiem, aby przynieść nam Zbawienie.
Również tradycyjnie, wszyscy uczestnicy otrzymali papierowe, kolorowe korony i śpiewniki. Rozśpiewany Orszak wkrótce gdy dotarł do Rynku, zatrzymał się nieopodal Stajenki Betlejemskiej. A tu była scena, na której na Trzech Mędrców ze Wschodu i ich Orszak czekali już Maryja, św. Józef i mały Jezusek.
Nieco później na scenie wystąpił z przemówieniem biskup Świdnicki Marek Mendyk, następnie prezydent Świdnicy - pani Beata Moskal-Słaniewska, a także organizator Orszaku Trzech Króli - Jan Jaśkowiak, oraz inni.
Na koniec wszyscy uczestnicy wydarzenia zostali poczęstowani gorącym bigosem przez Caritas Diecezji Świdnickiej:) Który można było spożywać w ten mroźny dzień, słuchając kolęd w wykonaniu zespołu, którego nazwy niestety nie zapamiętałam.
Dodatkowo, przy Stajence Betlejemskiej, były trzy alpaki, dwie brązowe i biała, w zagrodzie, co stanowiło świetną atrakcję, zwłaszcza dla dzieci.
Ania.
Komentarze