Orszak Trzech Króli w Świdnicy, Dolny ŚląskWedług Ewangelii św. Mateusza, Trzej Królowie, zwani też Mędrcami ze Wschodu lub Magami, przybyli z daleka, wiedzeni przez Gwiazdę na niebie, aby złożyć pokłon oraz ofiarować dary: kadzidło, mirrę i złoto, nowo narodzonemu Zbawicielowi - Jezusowi w Betlejem. W Kościele katolickim temu biblijnemu wydarzeniu odpowiada data 6 stycznia, zaś święto to nazywa się Świętem Objawienia Pańskiego, i jest zwane też Epifanią (objawieniem się). W tym dniu Chrześcijanie świętują objawienie się Boga człowiekowi (teofania). 

W 2009 roku, w Warszawie, ulicami miasta przeszedł pierwszy w Polsce Orszak Trzech Króli. Odtąd w około tysiącu miast i wsi w Polsce z roku na rok odbywają się największe uliczne Jasełka na świecie, które według tradycji odzwierciedlają wydarzenia opisane przez św. Mateusza w Biblii: Orszak ludzi, śpiewających kolędy, który podąża za Trzema Mędrcami do Stajenki Betlejemskiej, aby pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. 

Tradycja Stajenki Betlejemskiej, Pasterki oraz Jasełek wywodzi się z Greccio, we Włoszech, gdzie w 1223 roku, św. Franciszek z Asyżu ustawił w grocie żłobek, w otoczeniu żywych zwierząt oraz odprawił pierwszą Pasterkę. Od tej pory zaczął być kultywowany zwyczaj stawiania Stajenki Betlejemskiej w kościołach, w okolicy Bożego Narodzenia, a także odprawiania Pasterki i urządzania Jasełek w kościele dla wiernych, właśnie przy Stajence Betlejemskiej. 

Orszak Trzech Króli w Świdnicy rozpoczął się dnia 6 stycznia 2024 roku, (sobota) tradycyjnie o 14.00, na pl. św. Jana Pawła II, przed gotycką Katedrą pw. św. Stanisława i św. Wacława. Tegoroczne hasło świętowania Orszaku Trzech Króli, brzmiało: "Niechaj prowadzi nas gwiazda!", mające nam przypominać, że często na trudnych i zawiłych drogach życia, zawsze są drogowskazy dane od tego, który stał się Człowiekiem, aby przynieść nam Zbawienie. 


Orszak Trzech Króli przed Katedrą, tuż przed wyruszeniem na ulice Świdnicy...
W Rynku...
Alpaki stanowiły niemałą atrakcję dla dzieci...


Orszak przed Katedrą w Świdnicy...
Orszak rusza ulicami miasta...
Orszak Trzech Króli na ul. Długiej...
Fragment przemówienia prezydent Świdnicy, 
pani Beaty Moskal-Słaniewskiej...
Alpaki...
Zespół muzyczny, który śpiewał kolędy:)

Orszak, składający się na początku z Trzech Króli wraz z osiołkami, w asyście aniołów a nawet diabełków oraz korowodu oszacowanego na około 2 tysiące mieszkańców Świdnicy oraz okolicznych miejscowości, ruszył ulicami, wokół starego miasta, wzdłuż linii nieistniejących średniowiecznych murów obronnych. Trasa ta wiodła najpierw ul. Długą, placem Wolności, następnie ul. 1 Maja, przez plac św. Małgorzaty, aby ul. Franciszkańską dotrzeć niedługo do Rynku.

Również tradycyjnie, wszyscy uczestnicy otrzymali papierowe, kolorowe korony i śpiewniki. Rozśpiewany Orszak wkrótce gdy dotarł do Rynku, zatrzymał się nieopodal Stajenki Betlejemskiej. A tu była scena, na której na Trzech Mędrców ze Wschodu i ich Orszak czekali już Maryja, św. Józef i mały Jezusek. 

Nieco później na scenie wystąpił z przemówieniem biskup Świdnicki Marek Mendyk, następnie prezydent Świdnicy - pani Beata Moskal-Słaniewska, a także organizator Orszaku Trzech Króli - Jan Jaśkowiak, oraz inni. 

Na koniec wszyscy uczestnicy wydarzenia zostali poczęstowani gorącym bigosem przez Caritas Diecezji Świdnickiej:) Który można było spożywać w ten mroźny dzień, słuchając kolęd w wykonaniu zespołu, którego nazwy niestety nie zapamiętałam.

Dodatkowo, przy Stajence Betlejemskiej, były trzy alpaki, dwie brązowe i biała, w zagrodzie, co stanowiło świetną atrakcję, zwłaszcza dla dzieci.

Ania.

Komentarze

Znajdź hotel, apartament lub dom do wynajęcia

 

Popularne artykuły

„Wioska Ślężan i cmentarzysko kurhanowe w Będkowicach sprzed około 1200 lat”

Tajemnicza góra Ślęża

„Zima w Adršpašskich Skalach, Czechy”

„Srebrną Drogą na Wielką Sowę”

Szlakiem z Głuszycy Górnej do Czech...

„Adrszpaskie Skalne Miasto i Szmaragdowe Jeziorko, Czechy”

Pomóż w utrzymaniu naszego bloga :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to