Kościół p.w. Matki Bożej Różańcowej i Ślężański Młyn w Szczepanowie, Dolny Śląsk


Masyw Ślęży sfotografowany z pociągu na trasie Świdnica - Wrocław, w okolicy Szczepanowa i Sobótki:)

We wsi Szczepanów, koło Świdnicy znajduje się cenny zabytek - późnogotycki kościół p.w. Matki Bożej Różańcowej, z początku XVI wieku, który był przebudowany w XVIII wieku.

Wewnątrz znajdują się zabytkowe freski, które ozdabiają całe prezbiterium. Freski te pochodzą z okresu budowy kościoła, czyli z początku XVI wieku. Mają z całą pewnością charakter religijny i prawdopodobnie edukacyjny (dla ówczesnych wiernych). Na ścianie, w nawie, znajduje się też duży fresk, zdecydowanie nowszy, który przedstawia Św. Krzysztofa z Dzieciątkiem Jezus. 

W centrum bogato zdobionego ołtarza głównego widnieje kopia średniowiecznej figury (XV w.) Matki Bożej z Dzieciątkiem, która niestety została skradziona. Natomiast sam ołtarz jest barokowy i pochodzi z XVII wieku. 

Jest też w świątyni drewniana, barokowa ambona z XVIII wieku, ozdobiona malowidłami, które przedstawiają Czterech Ewangelistów.

W kościele jest też kamienna, gotycka chrzcielnica z XV wieku.

Kościół p.w. Matki Bożej Różańcowej w Szczepanowie oraz figura św. Jana Nepomucena...
Prezbiterium jest pokryte późnośredniowiecznymi freskami...

Barokowy ołtarz główny z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem...

Kopia średniowiecznej figury Matki Bożej...

Freski z XVI wieku...


Fresk przedstawiający św. Krzysztofa z Dzieciątkiem...

Barokowa, drewniana ambona...

Malowidła przedstawiają Czterech Ewangelistów...

Droga Krzyżowa jest przedstawiona na obrazach z XVIII wieku...

Ślężański Młyn...

Piękny ogród wokół Ślężańskiego Młyna...

Stoliki na zewnątrz...


W restauracji Ślężańskiego Młyna...

Stoliki po drugiej stronie znajdują się nad stawem...

Odtworzone koło młyńskie...


Ławki nad stawem...

Mostek nad oczkiem wodnym...


W Ślężańskim Młynie można także znaleźć noclegi...


Wrześniowa rudbekia...

Ze Szczepanowa świetnie widać Ślężę, wraz z (od lewej) masztem telewizyjnym, kościółkiem z 1852 roku oraz metalową wieżą widokową z 1913 roku...

Ślężański Młyn znajduje się pośród drzew i aby do niego dojść należy przejść przez kamienny most, na którym stoję, robiąc to zdjęcie (jest on również dla aut)....


Szczepanów znajduje się na trasie linii kolejowej ze Świdnicy do Wrocławia, i można tu wysiąść z pociągu na przystanku Szczepanów. 

Warto też polecić "Ślężański Młyn" w Szczepanowie, w którym mieści się hotel i restauracja oraz stajnia. Będąc tu latem, można usiąść na zewnątrz, aby podziwiać z jednej strony piękny ogród, pełen kwiatów, a po drugiej stronie budynku, wypoczywając na ławkach, nad stawem. Dawniej był tu młyn wodny, wzniesiony w 1845 roku. W ogrodzie można obejrzeć zrekonstruowane koło młyńskie. 

Więcej informacji o tym malowniczym miejscu, do którego się wchodzi przez stary, kamienny mostek nad potokiem, można znaleźć tutaj: (20+) Facebook

Ze Szczepanowa świetnie widać majestatyczną górę Ślężę, która znajduje się nieopodal, wznosząc się wraz z Radunią, Wieżycą, Górą Anielską (Gozdnicą) i Wzgórzami Oleszeńskimi (które razem stanowią Masyw Ślęży) jako jedyne w krajobrazie w tej części Przedgórza Sudeckiego, ponad równinę. Dwie kolejne stacje kolejowe w stronę Wrocławia to właśnie Sobótka Zachodnia (Sobótka Górka) i Sobótka. Pociąg ten stanowi świetną atrakcję turystyczną dla mieszkańców Wrocławia i Świdnicy (i innych miejscowości), gdyż w około pół godziny może dowieźć ich do Sobótki, skąd w niecałe dwie godziny można wejść na szczyt góry Ślęży lub zwiedzić miasteczko, gdzie są dwie zabytkowe świątynie: Sanktuarium p.w. św. Anny (XIV w.) i kościół p.w. św. Jakuba (XV w.), a także Muzeum Ślężańskie ze stałą wystawą "Dawne wierzenia", "Przyroda Masywu Ślęży" oraz z lapidarium, które pełne jest starych rzeźb, w muzealnym ogrodzie.  

Ania. 

Źródło - Słownik Geografii Turystycznej Sudetów, nr 20, Masyw Ślęży, Równina Świdnicka, Kotlina Dzierżoniowska.


Moje zdjęcia można nabyć na stronach:

Photographs from Poland, featuring landscapes, nature, macro shots, landmarks, and cities (smugmug.com)

Etejo

Komentarze

Znajdź hotel, apartament lub dom do wynajęcia

 

Popularne artykuły

„Wioska Ślężan i cmentarzysko kurhanowe w Będkowicach sprzed około 1200 lat”

Tajemnicza góra Ślęża

„Zima w Adršpašskich Skalach, Czechy”

„Srebrną Drogą na Wielką Sowę”

Szlakiem z Głuszycy Górnej do Czech...

„Adrszpaskie Skalne Miasto i Szmaragdowe Jeziorko, Czechy”

Pomóż w utrzymaniu naszego bloga :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to