Kraina Łagodności pełna refleksji i energetycznych rytmów - recenzja płyty "Nierówni" Mietka SzcześniakaByć może niektórzy z was nie wiedzą, że słynne zdanie „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” stworzył współczesny pisarz ksiądz Jan Twardowski. Być może umknęła niektórym informacja, że płyta Mietka Szcześniaka pt.: „Nierówni” powstała dzięki interpretacji tekstów wspomnianego duchownego. Jeśli tak jest zachęcam do zgłębienia tematu.

Warstwą muzyczną zajęli się brazylijscy muzycy: Paulino Garcia (gitara, bas, śpiew), Alex Acufia (instrumenty perkusyjne, Leandro Lopez (fortepian) oraz kwartet i zespół smyczkowy z Polski. Za mikrofonem stanął niezwykle energetyczny Mietek Szcześniak.

Teksty Jana Twardowskiego są proste, prawdziwe i głębokie. Są one kwintesencją przemyśleń i mądrości autora i należą do moich ulubionych od lat. Mówią one o afirmacji życia, szacunku do drugich i do przyrody oraz o wielu uniwersalnych uczuciach.

Sięgając po lirykę księdza Twardowskiego wokalista pochyla się nad nimi z szacunkiem i pietyzmem. Teksty bez rymów są umiejętnie dostosowanie do melodii, które są utrzymane w klimacie samby i bossa novy.

Świat przedstawiony w „Nierównych” to obraz sielskiej egzystencji, potraktowanej przez twórców płyty z przymrużeniem oka. Bo oto gapa staje się świętym, grzech jest czasem dobry, a niebo chodzi po ziemi – i odwrotnie, a to, co nas spotyka, przychodzi spoza nas.

Płyta nagrana w 2016 roku w wydawnictwie Polskie Radio SA do dziś jest przeze mnie chętnie słuchana. Zwłaszcza w nostalgicznych chwilach jej dźwięki są w stanie rozgonić najczarniejsze chmury. Sięgam po nią za każdym razem, rozbudzona nadzieją, że podczas jej słuchania zdołam przenieść się do Krainy Łagodności. Przyznam, że jeszcze ani razu nie czułam się zawiedziona.

Na krążku znajdziemy 12 klimatycznych utworów, w które warto się wsłuchać i wyłuskać ulubione cytaty. Ja ma swoje dwa ulubione: „Nierówni potrzebują siebie” oraz „Serce to jeszcze za, za mało żeby kochać”.

Płyta „Nierówni” od ośmiu lat otula mnie swoim ciepłem i pozytywną energią, dodaje wiary w człowieka i życie pełne Dobra. Zachęcam do muzycznej podróży pełnej słonecznych dźwięków. Wystarczy włączyć "Nierównych".
Komentarze

Znajdź hotel, apartament lub dom do wynajęcia

 

Popularne artykuły

„Wioska Ślężan i cmentarzysko kurhanowe w Będkowicach sprzed około 1200 lat”

Tajemnicza góra Ślęża

„Zima w Adršpašskich Skalach, Czechy”

„Srebrną Drogą na Wielką Sowę”

Szlakiem z Głuszycy Górnej do Czech...

„Adrszpaskie Skalne Miasto i Szmaragdowe Jeziorko, Czechy”

Pomóż w utrzymaniu naszego bloga :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to